Karadeniz bölgesinde yayılış gösteren Talpa levantis (Mammalia: Insectivora)'in morfolojik, g-bant, c-bant ve nor-bant özellikleri
Morphological, and g-band, c-band and nor- band features of Talpa levantis (Mammalia: Insectivora) samples from Black Sea region
- Tez No: 354440
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KEFELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Karadeniz Bölgesi'nin farklı yerlerinden toplanan 35 Talpa levantis örneği üzerinde yapılmıştır. İncelenen örneklerin morfolojik, geometrik morfometrik, karyolojik ve ekolojik özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu incelemeler sonunda Türkiye'de Talpa levantis türünün taksonomik durumu açıklığa kavuşturulduğu gibi ekolojik istekleri de ortaya konulmuştur. Bu çalışmada Talpa levantis örneklerinin G-bant karyotip özellikleri ve ekolojik özellikleri ilk defa açıklığa kavuşturulmuştur. Yine benzer şekilde bu tür üzerinde ilk morfometrik geometrik analizler bu çalışma ile yapılmıştır. Talpa levantis türünün diploid kromozom sayısı 2n=34, otozomaların kol sayısı NF=68 olarak bulunmuştur. Talpa levantis türünün G-bant'ı incelendiğinde 11 numaralı kromozomda görülen ikinci boğumun, karyotip için oldukça karakteristik bir durum olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma ile Talpa levantis türünün tür içi varyasyonları, eşeysel varyasyonları ve bireysel varyasyonları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed on 35 Talpa levantis specimens collected from different localities of the Black Sea region. The specimens are detailed elaborated about their morphologic, geometric morphometric, karyologic and ecologic features. After the study the taxonomic state and ecological requirements of Talpa levantis species in Turkey has been identified. In this study G-banding karyotype features and ecologic features of Talpa levantis specimens has been for the first time clarified. Likewise, geometric morphometric analysis of this species has been performed for the first time in this study. The diploid chromosome numbers are identified as 2n = 34, autosomal arm numbers are identified as NF6 = 68. When analyzing the G-banding in Talpa levantis, the second node on the chromosome number 11 is fairly characteristic for the karyotype. In this study, the intraspecific variation, sexual variation and individual variation of Talpa levantis has been detailed researched