Sağlık kuruluşu tercihini etkileyen faktörlerin optimal kombinasyonlarının belirlenmesi
Determining the optimal combinations of the factors affecting the choice of health facility
- Tez No: 354446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Yapılan tez çalışmasında hastaların sağlık kuruluşu seçiminde nelere öncelikli olarak önem verdikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunu sağlamak için de hastaların sağlık kuruluşu tercih etmede etkili olan faktörlerin optimal bir kombinasyonu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu optimal kombinasyon bulma çalışmasında genel itibariyle başta konjoint analizi olmak üzere çok değişkenli istatistiksel yöntemlerden faydalanılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar ışığında var olan sağlık kuruluşlarında düzeltmelere gidilmesi henüz kurulma aşamasında olan kuruluşların ise bu bulgulara önem vererek kuruluşlarını tamamlamalarını sağlamak amaçlanmıştır. Böylelikle hastanın önem vermediği konularda yapılan maddi harcamalarda tasarrufa gidilerek hem hastaların hem de sağlık kuruluşunun arz talep noktasında birbirlerine daha hızlı ve daha uygun koşullarda ulaşmaları sağlanacak, devlette büyük bir israf yapmaktan korunmuş olacaktır. Tüketici tarafından tercih edilen sağlık kuruluşları için tercih edilmede etkili olan faktörler ve istatistiksel yöntemlerle elde edilen optimal kombinasyonlar sağlık kuruluşlarının kârını ve hasta memnuniyetini maksimize etmede ileriki zamanlarda da güncelliğini koruyup çok önemli ve çok özgün sonuçlar vermiştir. Ortaya çıkan özgün sonuçların ekonomik anlamda getirisi olup, kıt kaynakların optimal kullanımına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation study aims to determine the patients' primary focus in choosing healthcare facilities. For this purpose, we tried to identify the optimal combination of the factors that affect the patient choice of healthcare facilities. In this study aiming to determine the optimal combinations, multivariate statistical methods, primarily conjoint analysis, were utilized. In the lights of the study results, it is aimed to ameliorate the existing healthcare facilities and complete those under construction by considering these findings. Thus, unnecessary expenses would be reduced and supply and demands of both patients and the healthcare facilities would be converged on more quickly and wastage in state budget would be prevented. For the healthcare facilities preferred by the consumers, the factors affecting consumers' preference and optimal combinations obtained by statistical methods kept up-to-date and gave unique results in maximizing the profit of healthcare facility and patient satisfaction. It is expected that emergent unique results would have economic returns and contribute to the optimal use of scarce resources.