Giresun kıyı şeridi deniz suyu kalitesi mevsimsel değişiminin belirlenmesi
Determination of the seasonal changes in sea water quality in Giresun coastline
  1. Tez No: 354472
  2. Yazar: TAMER AKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın amacı Giresun kıyı şeridi deniz suyu ve sediment kalitesi mevsimsel değişiminin belirlenmesidir. Deniz suyu örnekleri aylık olarak 1 m derinlikten 24 alt istasyondan (8 ana istasyonu temsilen) Haziran 2012 ile Mayıs 2013 tarihleri arasında toplanmıştır. Toplanan bu örnekler mikrobiyolojik analiz (total koliform, fekal koliform, fekal streptokok, E. coli ve total bakteri sayısı) ve fizikokimyasal analize (sıcaklık, tuzluluk, iletkenlik, çözünmüş oksijen, toplam çözünmüş madde, ORP, pH, toplam askıda katı madde, alkalinite, sertlik, BOİ, sülfit, sülfat, nitrit azotu, nitrat azotu, toplam amonyak azotu, amonyak, amonyum, toplam fosfor, ortofosfat, klorofil a, sodyum, potasyum, anyonik yüzey aktif madde ve TRIX indeksi) tabi tutulmuştur. Mevsimsel olarak Ekman grab ile toplanan sediment örneklerinde pH, % yanabilen madde miktarı ve % su içeriği belirlenmiştir. Ayrıca, mevsimsel olarak deniz suyu ve sediment örneklerinin ağır metal (Al, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd, Pb) içerikleri de araştırılmıştır. Bütün su kalite parametreleri Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'ne uygunluğuna göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarında elde edilen bu parametrelerin çoğunda SKKY limitlerinin aşıldığı belirlenmiştir. Ayrıca, örneklerin çoğunda önemli derecede yüksek ağır metal konsantrasyonları kayıt edilmiş ve araştırma alanının trofik seviyesi (TRIX indeksi) ötrofik olarak saptanmıştır. Giresun kıyısı boyunca ilçelerin birçoğu su kirliliği problemiyle karşı karşıyadır. Bu alandaki sular yoğun tatlı su girdileri, evsel ve tarımsal atıklar tarafından önemli düzeyde etkilenmektedir. Sonuç olarak, kıyı şeridinin düzenli izleme programlarıyla değerlendirilmesi önerilmektedir. Aksi takdirde, bu durum halk sağlığı açısından potansiyel bir risk taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the seasonal changes of seawater and sediment quality in Giresun coastal area. The seawater samples were collected monthly at a depth of 1 m from 24 substations (representing 8 base stations) between June 2012 and May 2013. The samples were subjected to microbiological analysis (total coliform, faecal coliform, faecal streptococ, E. coli and total bacteria count) and physicochemical analysis (temprature, salinity, electroconductivity, dissolved oxygen, total dissolved solids, ORP, pH, total suspended solids, alkalinity, hardness, BOI, sulphite, sulphate, nitrite, nitrate and total ammonia nitrogen, ammonia, ammonium, total phosphorus, orthophosphate, chlorophyll a, sodium, potassium, anionic surfactants and TRIX index). The sediment samples were collected by Ekman grab by seasonal period and pH, % flammable substances, and % water contents were detected. Moreover, seasonal heavy metal (Al, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd, Pb) contents have been investigated in all samples. All water quality parameters were assessed in accordance with Turkish Water Pollution Control Regulation (SKKY). Results showed that majority of these parameters have exceeded the limits specified in SKKY. Additionally, a particularly high level of heavy metal pollution was recorded in most of the samples and trophic level of the research area was determined to be eutrophic. Many locations along the coastline suffer from water pollution. In this vicinity sea water are mainly affected by freshwater runoff, domestic and agricultural discharges. Consequently, regular monitoring and evaluation of the coastline are recommended. Otherwise, this situation carries a potential risk for public health.