Rize, Trabzon ve Giresun ili derelerine ait su kalitesi verilerinin coğrafi bilgi sistemleri tabanlı değerlendirilmesi
Geographic information systems-based assessment of water quality data for streams in Rize, Trabzon, and Giresun provinces
  1. Tez No: 992761
  2. Yazar: AYŞE NUR ORHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AYDIN UNCUMUSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Karadeniz, ülkemiz dahil olmak üzere altı ülkeye (Türkiye, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Bulgaristan ve Romanya) kıyısı olan bir denizdir. En uzun kıyı şeridi Türkiye'ye aittir. Karadeniz Türkiye sınırları içerisinde deniz balıkları avcılığı ve su ürünleri üretiminde en önemli denizdir. Karadeniz'deki kirliliğin esas nedeni denizi besleyen akarsuların içeriğidir. Bu çalışma ile, Karadeniz'i besleyen Doğu Karadeniz Havzası üzerindeki üç akarsuyun su kalitesini etkileyen parametrelerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Giresun-Pazarsuyu Deresi, Trabzon-Akçaabat Deresi, Rize-İkizdere Deresi yüzey sularına ait fiziksel ve kimyasal su kalitesine ait 2023 yılı aylık sonuçları kullanılmış, kullanılan veriler Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nden temin edilmiştir. Verilerin analizi ve haritalandırılması için ise Coğrafi Bilgi Sistemleri tabanlı ArcMap programında mekansal konum analizlerinden olan Kriging Metodu ve çok değişkenli istatistiksel analiz metotlarından ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi(PCI), Hiyerarşik Kümeleme Analizi (HCA) ve temel bileşenler/faktör analizi (PCA/FA) kullanılmıştır. Yapılan mekansal ve istatistiksel analizler sonucunda, Pazarsuyu Deresi ve İkizdere Deresinin su kalitesinin iyi-çok iyi olduğu, Akçaabat Deresinin ise özellikle fiziksel ve besin tuzları açısından kirlenme baskısı altında olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The Black Sea is a sea with coastlines bordering six countries (Turkey, Ukraine, Russia, Georgia, Bulgaria and Romania), including Turkey. Turkey has the longest coastline. The Black Sea is the most important sea for marine fish catching and aquaculture production within Turkey. The primary cause of pollution in the Black Sea is the composition of the rivers that feed the sea. This study aims to evaluate the parameters affecting the water quality of three streams in the Eastern Black Sea Basin that feed the Black Sea. The study utilized monthly results from 2023 regarding the physical and chemical water quality of the surface waters of Giresun-Pazarsuyu Stream, Trabzon-Akçaabat Stream, and Rize-İkizdere Stream. These data were obtained from the General Directorate of State Hydraulic Works. For data analysis and mapping, the Geographic Information Systems-based ArcMap program employed the Kriging Method, a spatial location analysis method, and multivariate statistical analysis methods including ANOVA, Pearson Correlation Analysis (PCI), Hierarchical Clustering Analysis (HCA), and principal component/factor analysis (PCA/FA). Spatial and statistical analyses revealed that the water quality of Pazarsuyu Stream and İkizdere Stream is good to very good, while Akçaabat Stream is under pressure from pollution, particularly in terms of physical pollution and nutrient salts.