Kıl keçi ve saanen X kıl keçi melezlerinin (F1, G1, G2) üretici şartlarında çeşitli verim özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of kil goat and saanen X kil goat crosbred (F1, G1, G2) raised at the farm conditions in terms of yield characteristics
  1. Tez No: 354477
  2. Yazar: HİLAL TOZLU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OLFAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, Amasya ili Sarılar köyünde (40° 54' 23“ N, 35° 08' dk 5”E) özel bir işletmede 2011-2012 yılları arasında yetiştirilen Saanen x Kıl keçi melezleri (F1, G1 ve G2) ve Kıl keçilerinde döl verimi, süt verimi ve büyüme özelliklerini tespit etmek ve bu özellikler üzerine genotip, yıl, doğum tipi, yaş ve cinsiyet gibi faktörlerin etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada döl verim özelliklerinden 2011 yılı için sadece ikiz doğuran keçi oranı bakımından genotipler arasında istatistiki olarak farklılık olduğu bulunmuştur. 2012 yılında genotipler arasında kısır kalan keçi, ikiz doğuran keçi ve ölü doğum yapan keçi oranı bakımından istatistiki farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Kısırlık oranının, Saanen x Kıl keçi F1, G1 melezlerinde Kıl keçilerinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. 2011 ve 2012 yılı günlük ortalama süt verimi, laktasyon süresi ve laktasyon süt veriminin Saanen x Kıl keçi F1, G1 melezlerinde Kıl keçilerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 2011 yılı için doğum, 1. ay, 2.5 ay , 6. ve 9. ay canlı ağırlıkları bakımından Saanen x Kıl G2 melezlerinin diğer genotiplerden daha düşük canlı ağırlıkta olduğu bulunmuştur. 2012 yılı tüm zamanlarda Kıl keçisi genotipinin diğer iki genotipten daha ağır olduğu belirlenmiştir. 2011 ve 2012 yılı için Saanen x Kıl keçi G2 genotipinin vücut ölçülerinin diğer genotiplerden daha düşük olduğu saptanmıştır. 2011 ve 2012 yılında ikizlerin yaşama gücünün tekizlerden daha düşük olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak Saanen x Kıl keçi melezlerinin incelenen verim özellikleri bakımından Kıl keçilerine üstünlük sağladığı, laktasyon süt verimi ve yaşama gücü yönünden değerlendirilmesinde ise G1'lerin diğer melezlerden daha iyi durumda olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research Amasya Sarilar (40 ° 54 '23“N, 35 ° 08' min 5”E), a private business in the years 2011-2012 between the grown Saanen x Kil goat crosbred (F1, G1 and G2) and Kil goat in the fertility, milk yield and growth characteristics to detect and genotype on these features, year, birth type, age and gender was conducted to determine the effects of such factors. In the study of reproductive traits for the year 2011 only twin goats giving birth rate among genotypes were found to be statistically difference. In 2012, the remaining infertile among genotypes goat, dead goat giving birth and twin goats rate has been determined that there are statistical differences. Infertility rate, Saanen x Kil goat F1, G1 crosbred was found to be higher than in the Kil goat. In 2011 and 2012, the average daily milk yield, lactation length and lactation milk yield of Saanen x Kil goat F1, G1 crosbred was determined to be higher than in the Kil goat. Births for the year 2011, 1 months, 2.5 months, 6 and 9 in terms of live weight G2 hybrid Saanen x Kil of the other genotypes were found to be lower than in live weight. Kil goat at all times of the year 2012 genotype was determined to be heavier than the the other two genotypes. in 2011 and 2012 for Saanen x Kil goat G2 genotype body size, found to be of lower levels. In 2012, 2011 and livability of the twins was found to be lower than in singletons. As a result, Saanen x Kil goat crosbreds of this study show that in terms of efficiency factor, Kil goats, provide lactation milk yield and livability in terms of evaluation of work of the G1 is better than the other crosbreds case was found.