A new approach for estimating the reliability of missiles
Füze sistemlerinin güvenilirlik tahmini için yeni bir yaklaşım
- Tez No: 354478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK GÜRAY, YRD. DOÇ. DR. KUTLUK BİLGE ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde güvenilirlik bir mühendislik sisteminin en önemli performans göstergelerinden biri haline gelmiştir. Son yıllarda, problemlerin karmaşıklığı arttığından, bu problemleri ele alacak mühendislik sistemlerinin de karmaşıklığı artmaktadır. Buna göre sistemleri oluşturan bileşen sayılarında artış görülmektedir. Belirtilen her iki etken de maliyet artışına sebep olmakta ve ağırlık, boyut vb. kısıtlamalar çerçevesinde daha rekabetçi ürünler ortaya koymayı gerektirmektedir. Savunma sanayi güvenilirlik çalışmalarının sıkça kullanıldığı bir alandır. Bu alanda füze, uçak, helikopter, tank sistemleri gibi son derece karmaşık ve pahalı sistemler yer almaktadır. Zorlu operasyon koşullarında kendilerine atanan kritik görevleri yerine getirmek için tasarlanan bu sistemlerin dayanıklılık ve performans gereksinimleri, bu sistemlerin daha güvenilir tasarlanabilmeleri için güvenilirlik tahmini yapılmasına olanak sağlayacak araçlar gerektirmektedir. Bu tezde, füze sistemlerinin henüz tasarım aşamasında iken güvenilirliğini tahmin etmeyi sağlayacak ve karar destek sistemi olarak kullanılabilecek yeni bir bulanık tahmin yöntemi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, reliability is one of the most important bases regarding the performance efficiency of an engineering system. Recently, the complexity of the common engineering systems has been increasing visibly in order to cope with the complexity of the problems these systems are engaged with. The number of components that are used to constitute these systems also has an increasing impact to this situation. This both increases the cost of these systems extensively and also reveals the requirement for a more challenging system due to limitations (weight, dimension etc. Defense industry is one of the areas that the reliability studies are frequently used in. Defense industry contains several examples of complex and expensive engineering systems such as missiles, aircrafts, attack helicopters, battle tanks, etc. As these defense systems are designed for critical missions and are used in harsh operational conditions, the need for durability and performance satisfaction requires the need of a reliability estimation tool design phase. In this thesis, a new fuzzy reliability estimation model which serves as a decision support system for missile systems in design phase is proposed.