Design of a modular educational set-up for mechatronics engineering
Mekatronik mühendisliği için bir modüler eğitim düzeneği tasarımı
  1. Tez No: 354485
  2. Yazar: EMRE AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHAL ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez modüler mekatronik ürün tasarımı üzerine yapılmış bir araştırmadır. Araştırmanın temel amacı, modüler ürün tasarım metotlarından biri olan sezgisel modüler ürün tasarım metodunun bir mekatronik ürün ailesi tasarımına uygulanmasıdır. Sezgisel metot mekanik ürünler için geliştirilmiş ve bu ürünlere uygulanmış bir yöntemdir. Bu tezde sunulan araştırmanın literatüre katkısı, şimdiye kadar mekanik ürünler için kullanılan bir yöntemin bir mekatronik ürün ailesi tasarımına uygulanmasıdır. Bu çalışmada modüler mekatronik ürün (ürün ailesi) olarak, Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü ikinci sınıfında verilmekte olan mekatronik tasarım dersinde kullanılacak bir mekatronik eğitim düzeneği seçilmiştir. Sunulan tez çalışması, seçilen mekatronik ürünün sezgisel yöntem kullanılarak kavramsal modüler tasarımının yapılmasını, ayrıca ürünün fiziksel tasarımını ve üretimini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on modular mechatronic product design. The main purpose of this study is to implement heuristic approach to the modular design of a mechatronic product family. The heuristic method has been developed and applied for the design of mechanical product families. Thus, main contribution of this thesis is the application of the method in the mechatronic design field. In this study, the selected product family is an educational mechatronic set-up which will be used for the sophomore mechatronics design course in the Mechatronics Engineering Department of Atılım University. This research includes implementation of the heuristic design methodology and conceptual design for the mechatronics educational set-up, as well as its physical design and manufacturing.