Polietilen glikol (PEG) esaslı benzoil türevi ksantat grubu ihtiva eden makro raft ajanları ile kontrollü blok kopolimerlerin sentezi
Benzoyl group derivative containing polyethylene glycol (PEG) based xanthate macro raft agents controlled block copolymers synthesis
- Tez No: 354521
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada kontrollü polimerizasyon teknikleri arasından, tersinir katılma-ayrılma zincir transfer (RAFT) polimerizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla polimerizasyonda kullanılmak için bir seri makro- RAFT ajanları sentezlenmiştir. RAFT polimerizasyonu, polimer yapının zincir boyu, molekül ağırlığı ve polidispersitesine bağlı olarak değişen termal, mekanik, optik gibi özellikleri bakımından önemlidir. RAFT ajanlarının sentezinde polietilen glikolün (PEG) farklı moleküler ağırlıktaki (400, 600, 1000, 1500 ve 3000 g/mol) serisi ile KOH ve CS2 reaksiyonundan PEG-ksantat esteri elde edildikten sonra benzoil klorür türevleri ile sonlandırılmıştır. RAFT ajanı yapısında R grubu tekrar polimerleşmeyi başlatma yeteneğine sahip bileşiktir. R grubu olarak benzoil klorür, 4-kloro benzoil klorür ve 4-metil benzoil klorür bileşikleri kullanılmıştır. Elde edilen RAFT ajanları kullanılarak stirenin polimerizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çeşitli potansiyel uygulamalarda kullanılabilen bir seri yeni blok kopolimerin sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Dar moleküler ağırlık dağılımına sahip (PDI = 1,2-1,4) PS-b-PEG-b-PS tri blok kopolimerlerin analizleri gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen yeni tip makro RAFT ajanlarıın ve polimerlerin yapıları GPC, 1H-, 13C- NMR, FT-IR, EA ve DSC spektroskopik yöntemler ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, Reversible Addition- Fragmentation Chain Transfer (RAFT) polymerization was carried out among the controlled polymerization techniques, For This purpose, a series of macro-RAFT agents were synthesized to use in polymerization. RAFT polymerization, the chain length of the polymer structure, which varies depending on molecular weight and polydispersity thermal, mechanical, optical properties such as are important. A series of polyethylene glycol (PEG) having different molecular weight (400, 600, 1000, 1500 and 3000 g/mol) was reacted KOH and CS2 to yield PEG-potassium xanthate esters. The obtained xanthate esters from polyethylene glycols PEG were terminated with benzoyl chloride derivatives. Capable of reinitiating polymerization R group compounds there are in the structure of RAFT agents. Benzoyl chloride, 4-chloro benzoyl chloride and 4-methyl benzoyl chloride compounds, as R groups are used.. Polymerization of styrene was carried out by using obtained the RAFT agent a new range of potential applications can be used in a variety of block copolymer synthesis and characterization were performed. PS-b-PEG-b-PS block copolymers having narrow molecular weight distribution (PDI = 1.2 to 1.4) have been seynthesized. Synthesized new type RAFT agents and the polymers of structures were characterized by GPC, 1H-, 13C-NMR, FT-IR, EA and DSC, spectroscopic methods.