Anadolu ve İmam-Hatip liseleri müdürlerinin önderlik davranışları
- Tez No: 4514
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KAPTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET Bu araştırma; Türk Eğitim Sisteminin ortaöğretim ke siminde ayrı amaçlara yönelmiş iki okul türü açısından, müdürlerin, okul amaçları doğrultusunda gerekli olan etki liliği sağlamaya yönelik olarak uygulamada ortaya koydukla rı önderlik davranışlarını konu edinmiştir. Araştırmada, anadolu liseleri (AL) ve imam-hatip liseleri (ÎHL) müdür lerinin uygulamada sergiledikleri önderlik davranışlarına iliçkin olarak; okul müdürlerinin ve öğretmenlerin algı ve değerlendirmeleri arasındaki farklılıklar ve bunlarla ilgi li kişisel değişkenlerin (yaş, cinsiyet, branş, vb.)» söz konusu algı ve değerlendirmeler üzerindeki etkilerine ba kılmıştır. Araştırma betimsel bir modelde ele alınmış ve ilgili veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Okul Müdürü nün önderlik Davranışları Anketi”ile sağlanmıştır. Söz konusu anket 84- okul müdürü ve 825 öğretmen üzerinde uygu lanmıştır. Anketin genel dönüt oranı müdürlerde % 83, öğ retmenlerde ise # 69 dolayındadır. Araştırmada elde edilen bulgular, AL ve ÎHL müdürle rinin önderlik davranış değerlendirmeleri arasında anlamlı bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur, öte yandan öğret menlerin, okul müdürlerinin uygulamada gözlenen önderlik davranışlarına ilişkin algıları açısından bakıldığında ise; gerek AL ve gerekse ÎHL öğretmenlerinin, müdürlerinin ön-derlik davranışlarını ölçekteki en yüksek yeterlik derece sinden uzakta algıladıkları görülmektedir, özellikle AL öğ retmenleri, ÎHL öğretmenlerine göre kendi müdürlerini, ön derlik davranışlarına ilişkin yeterlik düzeyleri açısından düşük düzeyde algılamaktadırlar. AL müdürlerinin kendi önderlik davranışlarına ilişkin değerlendirmeleri ile bu okul öğretmenlerinin algıları ve aynı biçimde ÎHL müdürlerinin önderlik davranış değerlen dirmeleri ile bunların yönetimindeki öğretmenlerin algıla rı da araştırmada ayrı ayrı karşılaştırılmıştır. Buna göre; hem alt boyutlar düzeyinde ve hem de bütün olarak, önder lik davranışları ölçeğindeki öğretmen algılarının, müdürle rin aynı konudaki değerlendirmelerinden anlamlı düzeyde daha düşüktür. öte yandan okul müdürlerinin kişisel özelliklerini yan sıtan değişkenler ile kendi önderlik davranış değerlendir meleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır, öğretmen lerin kişisel özelliklerine ilişkin cinsiyet, bitirilen okul, branş, öğretmenlik kıdemi ve daha önceki son çalışı lan okul değişkenlerinin ise, bunların müdürlerine ilişkin önderlik davranış algıları üzerinde değişik düzeylerde anlamlı farklılıklar doğurduğu saptanmıştır. Bu bulgularla, Türk Eğitim Sisteminin ortaöğretim düzeyindeki iki ayrı okul türünde görev yapan müdürlerin, önderlik davranışlarına ilişkin becerilerini geliştirici yönde eğitim gereksinmesi içinde bulundukları ortaya çık mıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this work is the leader behaviours of the school principals in two different types of secondary- schools of Turkish Educational System. These schools have different aims and we wanted to show you the behaviours of the school principals for arranging the effect which is needed to realize the definite aims of their schools. Ac cording to this, the aim of this search is to show the similarities and differences of the leadership behaviours of the school principals of Anatolian High Schools (AHS) and Religious High Schools (RHS) in managing their schools. This search deals with the differences of perception and evaluation of the principals and those of the teachers and the influence of personal characteristics (age, sex, field of work, etc.) that are studied in relation to the applied leadership behaviours of the AHS and RHS principals. Survey method is used for this search and the data has been obtained by means of“The Questionnaire of The Leadership Behaviours of School Principal”. The measuring method is applied on randomly chosen 84- principals and 825 teachers by means of cluster sampling method mailing them the above mentioned questionnaries. The proportion of responses is nearly 83# for the principals and 69# for the teachers. The results show that there aren't many differences vııVI 11 between the point of views of the principals of AES and RHS in leadership behaviours. We also compared the teacher's and the principals' leadership behaviour perceptions and evaluations between AHS principals and teachers and RHS principals and teachers. This comparison showed that in both situations, as a whole, teachers' perception was meaning fully lower than the principals' evaluation especially in AHS there were a lot of differences between the principals' and the teachers'. This shows us that the principals are detached from the teachers in their organisation and work. Moreover there weren't any differences between the principals' judgement according to their own personal char acteristics such as experience, graduation, field of work, age, managing education, working in another school as a principal before. This shows us that principal's personal characteristics have no effect on his leadership behaviours. In spite of this, teachers' personal characteristics such as sex, graduation, field of work, experience and former schools in which they had worked cause meaningful differences on their perception about their principals. This work explains us that the principals of two dif ferent types of secondary school in Turkish Educational System are in need of training for developing their skills of leadership.