Bryonia multiflora bitkisinin fitokimyasal analizi ve antikanser aktivitesinin incelenmesi
Phytochemical analysis and determination of anticancer activity of Bryonia multiflora
- Tez No: 354531
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma kapsamında, Bryonia multiflora (Cucurbitacea) bitkisinin kökü sırasıyla hekzan, etil asetat ve metanol:kloroform (1:1) çözücülerinde maserasyon yöntemi ile ekstraksiyona bırakıldı. Evaporatörde çözücüleri uçurulduktan sonra miktarı fazla olan metanol-kloroform (1:1) ekstresi hekzan, CH2Cl2, CHCl3, EtOAc ve MeOH çözücüleri ile kolon kromatografisine tabi tutuldu. Kolon kromatografisi sonrası antikanser aktivitesi yüksek olan EtOAc ile gelen fraksiyonlar birleştirilerek flash kromotografisine tabi tutuldu. Daha sonra en aktif fraksiyon TLC ve GC-MS yardımıyla belirlenip birleştirildi. Preparatif TLC ile Cucurbitacin B molekülü izole edildi ve yapısı NMR ve HPLC-TOF/MS yardımıyla aydınlatıldı. Daha sonra anti kanser aktivitesi gerçek zamanlı hücre analiz sistemi ile (xCELLigence) belirlendi. Ayrıca Bryonia multiflora Bois. & Heldr. (Cucurbitacea) bitkisinin kök, gövde, yaprak ve meyve kısımları hekzan ekstreleri esterleştirilerek 3 tekrarlı olarak GC-MS cihazında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, Bryonia multiflora (Cucurbitacea) roots were extracted with n-heksane, EtOAc and methanol:chloroform (1:1). After the solvents evaporation, that we did column chromatography with methanol:chloroform (1:1) using n-Hexane, CH2Cl2, CHCl3, EtOAc and MeOH solvents. After the column chromatography, the fractions obtained in ethyl acetate combined and evaporated for testing anti-cancer activity and separated again with flash chromatography. Therefore, the most active fractions were collected and combined using TLC and GC-MS. The goal compound of curbitacin B was isolated by the preparatif TLC, and defined by 1D and 2D NMR and HPLC-TOF/MS. Finally, the compound which is isolatied and defined, were applied to anticarcinogenic activity tests by Real Time Cell Analysis System. Besides the exctracts of the roots, stem, leaf and fruit of B. multiflora exctracted with n-heksane and esterificated and analyzed with GC-MS for three times.