İzmir ilinde turunçgillerde bulunan Acarina türleri ve populasyon yoğunluklarının saptanması üzerinde araştırmalar
Studies on the İdentification of acarina species and their population densities associated with citrus plantations in İzmir
- Tez No: 17936
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENİZ KISMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
ÖZET Bu çalışma 1989-1991 yılları arasında İzmir iline bağlı 14 ilçede turunçgil bahçelerinde yapılmıştır. Özellikle ilaçlanmamış, az veya düzensiz ilaçlama yapılmış bahçelerden yaprak, tomurcuk, sürgün, çiçek ve meyve örnekleri alınmış ve İzmir genelinde tüm ağaçların $2. si incelenmiştir. Alınan örneklerden elde edilen akar türleri lakto- fenol ortamında berraklaştırılmış, hoyer ortamında kalıcı preparatları yapılarak tanımlanmışlardır. Saptanan türlerin yıl içindeki populasyon yoğunluklarına ait sayımlar turunçgil yetiştiriciliği açısından önem taşıyan 8 ilçedeki 38 bahçede düzenli olarak yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda turunçgillerde 3 takıma bağlı 9 familyadan 20 akar türü saptanmıştır. Bu türler; Mesostigmata takımından Phytosejuş finitimus Ribaga, Amblyseius stipulatus Athias-Henriot, A.messor (Wainstein), A.bicaudus Wainstein, Typhlodromus at hi as ae Porath and Swirski, Paraseiulus subsoleiger Wainstein, Anthoseius recki (Wainstein) (Phytoseiidae), Prostigmat: takımından Cyta latirostris (Hermann), Bdella iconic a Berlese (Bdellidae), Cunaxa setirostris (Hermann) (Cunaxidae), Tydeus c audqtus (Dug^s), g.californicus (Banks) (Tydeidae), Cheletogenes ornat us (Canestrini and Fanzago) (Cheyletidae), Phyllocoptruta oleivora (Ashmead), Briophyes sheldoni Swing (TSriophyidae), Bryobia rubrioculus (Scheuten), Panonychus citri (Mc Gregor), Tetranychus cinnabarinus (Boisduval) (Tetranychidae), Brevipalpus /CTenuipalpJelae) lewisi Mc Gregornre Astigmata takımından Suidasia nesbitti Hughes (Acaridae) 'dir.244 Saptanan bu türlerden Phylloc op trut a ole ivora,Erlophye s sheldoni, Eryobia rubrioculus, Panonychus citri, Tetranychus cinnabarinus ve Erevipalpua lewisi fitofag, Tydeu3 caudatus, T.californicua ve Suidasia nesbitti nötr türler olup geriye kalan 11 adet tür de predat ördür. Cyta latirostris, Bdella iconic a ve Cunaxa setirostris Türkiye faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Predator olan bu türlere İzmir ilinde yaygın ve yoğun olarak rastlanmamıştır. Amblyseius me s sor, A. bicaudust Tydeus caudatus» T.californicus ve Brevipalpus lewiai ^ge Bölgesi' nde; Phytoseius finitimus, Typhlodromus athiasae, Paraseiulus bubsoleiger ve Anthoseius recki ise İzmir'de ilk kez saptanmıştır. Ayrıca A.messor ve A.bicaudus, ülkemiz turunçgil faunası için ilk kayıttır. Türlerin populasyon yoğunluklarını saptamak için yapılan çalışmalar sonunda İzmir'de turunçgillerde genel olarak fitofag akar türlerinin yaygın olmadıkları, yoğun olarak bulunan türlerin de zararına saSece çok az sayıdaki bahçelerde rastlandığı, buna karşılık bitki zararlısı olmayan türlerin zenginliği dikkati çek mektedir. Nitekim nötr türler içinde yer alan Tydeus californicus'-a örnek alınan tüm ilçelerde ve genellikle çok yoğun olarak rastlanmıştır. Ayrıca, predator akarlar içinde en çok Phytoseiidae famil yasına bağlı türlere rastlanmıştır. Bu türler de İzmir'de her ilçe de, hemen hemen her bahçede değişik populasyon düzeylerinde bulun muşlardır. Diğer familyalara bağlı predator türler ise Phytoseiidae familyası türleri kadar yaygın ve bol olmamakla birlikte, zaman zaman yüksek populasyon düzeyine ulaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY STUDIES ON THE IDENTIFICATION OF ACARINA SPECIES AND TIKIR POPULATION DENSITIES ASSOCIATED WITH CITRUS PLANTATIONS IN İZMİR This study was carried out in citrus orchards in 14 districts of Izmir province during 1989-1991. The leaf, bud, twig, flower and fruit samples were taken from untreated or irregularly treated orchards. Totally 2$ of the citrus trees were sampled in citrus growing areas of Izmir. In the preparation of the mites, lacto-phenol medium was used for clearing and mounted permanently in hoyer medium. Mite species were counted regularly in 38 orchards which are from 8 districts are the most important citrus growing areas of Izmir. In this study, 20 species from 9 families belonging io 3 orders were determined. These species are from the order Mesos- tigmata: Phytoseius finitimus Ribaga, Amblyseius stipulatus Athias Henriot, A.messor (Wainstein), A.bicaudus Wainstein, Typhlodromus at hi as ae Porath and Swirski, Paraseiulus subsoleiger Wainstein, Anthoseius recki (Wainstein) (Phytoseiidae), from the order Prostigmata: Cyta latirostris (Hermann), Bdella iconic a Berlese (Bdellidae), Cunaxa setirostris (Hermann) (Cunaxidae), Tydeus caudatus (Duges), T.californicus (Banks) (Tydeidae), Cheletogenes ornatus (Canestrini and Fanzago) (Cheyletidae), Phyllocoptruta oleivora (Ashmead), Eriophyea sheldoni Ewing (Eriophyidae), Bryobia rubrioculus (Scheuten) «Panonychua citri (Mc Gregor), Tetranychus cinnabarinus (Boisduval) (Te tranychidae), Brevipalpus246 lewisi Mc Gregor (Tenuipalpidae) and from the order. Astigmata: Suidasia nesbitti Hughes (Acaridae). Id these species namely P.oleivora, B.sheldoni,B.rubrio- culus, P«citrjt T.cinnabarinus and B. lewisi are phytophagous, T.caudatus, T. calif ornicus and S. nesbitti are neutral and the others are 11 predacious species. Three of the species namely Cyta latirostris, Ede 11 a iconic a and Cunaxa setirostris have been found for the first time in Turkey, these are predacious species and aren't wide-s pread and common in İzmir. Amblyselus me s s or, A.bicaudus, Tydeus caudatusT. calif or nicus ve Brevipalpus lewis i have been shotfn as first records for Aegean region; Phytoseiuş finitiraus, Typhlodromus athiasae, Paraseiulus subsoleiger and Anthoseius recki for İzmir province; A.messor and A.bicaudus for Turkish citrus fauna. In the result of the studies to find out the population densities of the site species, ii was determined that the phy tophagous mites are not widespread in citrus orchards in İzmir. Injury of certain phytophagous species in high density were seen in low numbers of orchards. In the neutral species,. T. calif ornicus was found in high densities in all districts. In the predacious species, phytoseiids were found mostly in all districts and orchards nearly in different population levels. Other predacious species were not common as phytoseiids, but sometimes they were found in high densities.