Farklı güneş panellerinin adaptif bir güneş takip sistemi üzerinde yıllık performanslarının karşılaştırılması ve güç tahmini
Yearly performance comparison of different pv modules located on an adaptive solar tracker system
  1. Tez No: 354550
  2. Yazar: MURAT ORHUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ONUR HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, 01 Mart 2012 ? 28 Şubat 2013 tarihleri arasında farklı teknolojilerle üretilmiş, sabit ve hareketli platform üzerine yerleştirilmiş güneş panellerinin güneşin farklı algoritmalarla takibi durumunda performanslarının izlenmesi üzerine kapsamlı bir çalışmayı içermektedir. Çalışmada ilk olarak PLC tabanlı bir kontrol sistemi tasarlanmıştır. Tasarlanan kontrol sistemi geliştirilen bir bilgisayar yazılımı ile haberleşmektedir. Farklı güneş takip stratejileri güneş takip sistemi üzerinde denenmiştir. Bu aşamada hareketli ve sabit sistemler üzerine yerleştirilmiş güneş panellerinden ölçülen akım, gerilim ve sıcaklık gibi parametreler belirli periyodlarla kaydedilmiştir. Daha sonra bu veriler analiz edilerek takip algoritmalarının performansları karşılaştırılmıştır. Son olarak veriler üzerinde farklı güç tahmin modelleri geliştirilmiş, performansları karşılaştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, includes a detailed study on the performance investigation of solar panels located both on fixed and tracked systems with different tracking strategies. During project time first a PLC based system is designed. Designed system is able to communicate with computer software developed. While tracing the sun, for all tracking strategies important parameters that effect the module efficiency (such as current, voltage and temperature) are measured by the help of convenient sensors located on the modules. Then these parameters are collected and evaluated. By this way both performance of Pv modules and different tracking algorithms are investigated. As a final step energy prediction models are developed, performances of these models are discussed.