Güneş panellerinde adaptif ağ tabanlı bulanık mantık çıkarım yöntemi ile maksimum güç noktası takibi
Maximum power point tracking at solar cells using adaptive neuro fuzzy inference system
- Tez No: 430949
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİMEN, DOÇ. DR. YÜKSEL OĞUZ, DOÇ. DR. BEKİR MUMYAKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Güneş panellerinin kullanımı günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Ancak sisteme doğrudan bağlanan güneş panellerinin maksimum güç noktalarında çalışamadıkları tespit edilmiştir. Bu problemin çözülmesi için ise birçok maksimum güç noktası takip (MPPT) yöntemi oluşturulmuştur. Bu çalışmada, güneş panellerinde maksimum güç noktası takibi için adaptif ağ tabanlı bulanık mantık çıkarım yöntemi (ANFIS) önerilmiştir. Bu yöntemin önerilmesinde sistemin gerek kendi kendine öğrenebilme gerekse insan gibi karar verebilme özellikleri etkili olmuştur. Matematiksel olarak modellenmiş fotovoltaik panel çıkış değerleri farklı ışınım ve sıcaklık seviyeleri için alınmış ve ANFIS 'e aktarılmıştır. ANFIS 'in bu değerler arasındaki mantıksal ilişkiyi minimum hata değeri ile algılaması sağlanmıştır. Bir dizi işlemden sonra bu değerler ile DA-DA yükselten çeviricinin anahtarlanması ve maksimum gücün üretimi sağlanmıştır. Sistemdeki tüm elemanların matematiksel modelleri elde edilmiş ve MATLAB 2013a paket programında benzetimleri gerçekleştirilmiştir. Sistem bileşenleri ve performans oranı bakımından ayrıntılı olarak incelenen sistemde, sistem bileşenlerinin tasarım ayrıntıları da verilmiştir. Benzetim sonuçları literatürde bulunan çalışmalar ile karşılaştırılmış ve kurulan sistemin avantaj ve dezavantajları üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The usage of solar panels today has become widespread. However, when the solar panels are connected directly to the system, they can not operate at the maximum power point. To solve this problem, many maximum power point tracking (MPPT) methods have been established. In this study, adaptive neuro fuzzy inference system (ANFIS) is proposed for maximum power point tracking in solar cells. Because, ANFIS has the ability to decide like people and can self-learn. Mathematically modeled photovoltaic panel values, were taken. After that, different radiation and temperature values have been transferred to ANFIS. Between these values ANFIS establishes logical relationship for sensing the minimum error value. After a series of operations DC-DC converter has been switched and direct current has been obtained. Mathematical models of the all components in the system have been obtained and system performed in MATLAB software package 2013a. Also maximum power point tracking, system components of the design, which are working in the system were examined, details from performance ratio perspective, are provided. The simulation results have been compared with the studies in the literature and the advantages and disadvantages of the installed system was evaluated.