2,6-diflorfenilboronik asit ve 2,3,6-triflorfenilboronik asit moleküllerinin yapılarının spektroskopik yöntemlerle teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Experimentaly and theoreticaly investigation of spectroscopic properties of 2,6-difluorophenylboronic acid and 2,3,6-trifluorophenylboronic acid molecules
- Tez No: 354552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada 2,6-Diflorfenilboronik asit ve 2,3,6-Triflorfenilboronik asit moleküllerinin yapısal özellikleri, titreşim ve elektronik geçişleri deneysel ve teorik yöntemlerle belirlendi. Bu moleküllerin infrared spektrumları 400-4000 cm-1 aralığında Perkin Elmer FT-IR System Spectrum BX spektrometresi kullanılarak Raman spektrumları da 50-4000 cm-1 aralığında FRA 106/S spektrometresi kullanılarak kaydedildi. Bileşiklerin temel seviye geometrik yapıları, yoğunluk fonksiyonel teori(Density Functional Theory, DFT), B3LYP metodu ve 6-311++G(d,p) temel seti kullanılarak optimize edildi. En kararlı yapı için titreşim frekansları hesaplandıktan sonra her bir moda ait indirgenmiş kütle, kuvvet sabiti, IR şiddeti ve Raman saçılma aktiviteleri gibi parametreler hesaplanıp deneysel verilerle karşılaştırıldı. Deneysel çalışmaların yanında, titreşimlere ait işaretlemeler, Ölçeklendirilmiş Kuantum Mekaniği (Scaled Quantum Mechanics, SQM) metodu ile hesaplanan Toplam Enerji Dağılımı (Total Energy Distribution, TED) kullanılarak bulunup ve literatürde yer alan benzer moleküllerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 2,6-Difluorophenylboronic acid and 2,3,6-Trifluorophenylboronic acid molecules, structural, vibrational and electronic transitions were determined by experimental and theoretical methods. Infrared spectra of the molecules in the range of 400-4000 cm-1, Perkin Elmer Spectrum BX FT-IR System spectrometer Raman spectra FRA range of 50 to 4000 cm-1 106 / S spectrometer was recorded. The entry-level geometric structures of the compounds was optimized by using density functional theory B3LYP method and 6-311++G(d, p) basis set. After the calculation of the vibrational frequencies of the most stable structure of each mode reduced mass, force constants, some parameters such as the IR intensity and Raman scattering activities were calculated and compared with experimental data. Experimental studies as well as vibrations of the markings, Scaled Quantum Mechanics (SQM) is calculated by the method of Total Energy Distribution (TED) were compared using the molecules that are similar in the presence and in the literature.