İmam Hatip Liseleri için Mesleki Arapça Ders Kitabı serisi ile ilgili öğretmen ve öğrenci görüşleri
Students' and teachers perspectives on vocational Arabic Textbook series for İmam Hatip High Schools
- Tez No: 354662
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Arapça öğretimi için kullanılan ders kitapları Arapça öğretimindeki rolünü etkin bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Öğretim sürecinde sıklıkla kullanılan ders kitaplarının seçimi ve değerlendirmesi çok önemlidir. Bu çalışma, İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin ve Arapça öğretmenlerinin İmam Hatip Lisesi Mesleki Arapça ders kitabı serisi ile ilgili görüşlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmadaki veriler, daha önceden hazırlanmış anketlerin hem öğrencilere hem de Arapça öğretmenlerine uygulanması sonucu elde edilmiştir. Anketler, Diyarbakır'daki farklı İmam Hatip Liselerinden 160 öğrenciye ve Türkiye'nin değişik şehirlerinde görev yapan 50 öğretmene uygulanmıştır. Aynı zamanda daha fazla veri elde etmek amacıyla 10 Arapça öğretmeniyle görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışma toplam beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi ve sınırlılıklarının ele alındığı çalışma da birinci bölümde ise ders kitabı, öğretmen ve öğrenci rolleri, ders kitabının değerlendirilmesi, Türkiye'de Arapça öğretimi ve İmam Hatip Lisesi Mesleki Arapça Ders Kitabı Serisi Öğretim Programı ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde araştırmanın yöntemi ile ilgili bilgilerin verildiği çalışmada üçüncü bölümde ise araştırma da toplanan verilerin analizi yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler ışığında araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arabic Language Teaching course books still continue to keep their prominent role in in Arabic Language Teaching. The selection and evoluation of course books which are frequently used in teaching process is very important. This study aims to find out the perspectives of Imam Hatip High School students and Arabic Language Teachers about the textbook series named as vocational Arabic for Imam Hatip High Schools. The data in this study, were obtained from the questionnaires applied to both students and Arabic Language teachers. These questionnaires were applied to 160 students from different Imam Hatip High Schools in Diyarbakır and 50 Arabic Language teachers working in different cities of Turkey. At the same time, in order to obtain more data interviews were conducted with 10 Arabic teachers. This study consists of five parts. The aim, importance and limitations of the research are discussed while textbooks, teacher and student roles, evaluation of textbooks, teaching Arabic in Turkey and teaching program of vocational Arabic textbook series for Imam Hatip High Schools are dealt with in detail. In the second part, information is given about the research method and in the third chapter the data gathered have been analyzed. Finally, in the light of those discussions some recommendations have been suggested for researchers.