Assessing the diffusion of nanotechnology in Turkey: A social network analysis approach
Türkiye' de nanoteknoloji yayılımının değerlendirilmesi: Bir sosyal ağ analizi yaklaşımı
- Tez No: 354720
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR TONTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, Sosyal Ağ Analizi metodunu (SNA) kullanarak son on yılda Türkiye'de nanobilim ve nanoteknolojinin yayılmasını ölçmektedir. Bu tez aynı zamanda, etnografik yöntemler, eş kelime analizi, bilim dünyasındaki“invisible college”ilişkilerine odaklanarak ve atıfları inceleyerek bilim insanları arasında nanoteknoloji bilgisinin yayılımını ve akışını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tezde bileşik bir sorgu cümlesi ile“Web of Science”da yayınlanmış (WoS) 10,062 makale ve eleştiri yazısı (2664 tanesi 2000-2005 yılları arasında, 7398 tanesi ise 2006-2010 yılları arasında yayınlanmış) incelenmiştir. Eş yazarlık ağ analizi sonuçlarına göre yakınlık merkeziliği katsayısı yüksektir. Bu da Türkiye'de nanoteknolojinin yayılımını kolaylaştıran“küçük dünya”olgusunun varlığına işaret etmektedir. Ağda nanoteknolojinin yayılımında etkili olan bilimciler olduğunu bulduk. Araştırma hipotezi nanoteknolojinin yayılımını gösteren sosyal ağ özellikleri incelenerek test edilmiştir. Hipotez üç aşamada sınanmıştır: (1) Üretken yazarlar ağ yapısında nanoteknoloji yayılımını tetiklemektedir; (2) Nanoteknolojinin yayılımı alt kümelerde daha hızlıdır; ve (3) Eş kelime analiziyle elde edilen taksonomi küresel düzeydeki bulgularla benzerlik göstermektedir. Ağ yapısı içinde en yüksek merkezilik derecesine sahip olan üniversiteler üzerinde çalışılmıştır. Sonra, Türkiye'de nano teknolojilerin yayılma hızını analiz etmek için her iki dönemin sonuçları karşılaştırılmıştır. Nanoteknoloji alanı ile ilgili araştırmaların Malzeme Bilimi ile Biyomedikal Bilim arasında geniş bir yelpazede yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra, TÜBİTAK ve Kalkınma Bakanlığının nano teknolojilere yönelik mali desteklerinin arttığı gözlenmiştir. Türkiye'de nano teknolojilerin yayılmasında etkili olan tanınmış bilimciler ile yapılan yüz yüze görüşmelerle analiz sonuçları doğrulanmıştır. Yapılan 10 görüşmede verilen cevaplar niteliksel analiz yöntemi olan Gizli Anlam Analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar görüşmelere katılan bilimcilerin genellikle kendi grupları (küme) içinde çalışmayı tercih ettiklerini göstermektedir. Bilimciler arasındaki bilimsel işbirliğinin sosyal ağlar aracılığıyla artmasına bağlı olarak nano teknolojinin yayılımının devam etmekte olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler :Sosyal ağ analizi, Nanoteknoloji, Bilim haritalama, Gizli anlam analizi, Bindirme haritalar, Etnografik görüşmeler
Özet (Çeviri)
This dissertation assesses the diffusion of nanoscience and nanotechnology in the scientific community in the last decade using Social Network Analysis (SNA) in Turkey. This dissertation aims to evaluate the flow of knowledge diffusion of nanotechnology among scientists by using ethnographic methods, co-words analysis and by focusing on an invisible college in the scientific community in terms of citation analysis in Turkey. A total of 10,062 articles and reviews were extracted from WoS (2664 between 2000 and 2005, and 7398 between 2006 and 2011) using a compound text query. Results compiled from co-authorship network analysis comprised a high closeness centrality indicating the small-world phenomenon which facilitates the diffusion of nano-related technology in Turkey. We discovered the scientists who are instrumental in the diffusion of nanotechnology knowledge in the network. We test the hypotheses that: (1) prolific authors stimulate the diffusion of nanotechnology in network structure; (2) dissemination of nanotechnology is more diffusive within sub-clusters than that of the whole network structure; and (3) taxonomy identified by co-word analysis in the research process matches the findings at the global level. Universities with the highest co-occurrence in terms of centralities in the network structure were studied. Then, we compared the results from each period to investigate the rate of diffusion of nano-related technology in Turkey. We found out that research on nano-related technology is done in a wide spectrum from Materials to Biomedical Sciences. Moreover, we found that TÜBİTAK and the Ministry of Development (MoD) have increased their funding support. We corroborate the findings by interviewing the key scientists or authors who are instrumental in the diffusion of nano-related technologies in Turkey. We collected and elaborated on 10 interviewees' responses using a qualitative method (Latent Semantic Analysis). Outcomes indicated that scientists' behavior who participated in interviews share similar patterns matching their co-authorship maps. It was concluded that the diffusion of nano-related technology is steadily progressing due to scientific collaboration among scientists through social network. Key words :Social network analysis, Nanotechnology, Science mapping, Latent semantic analysis, overlay maps, Ethnographic interviews