Elektronik ticarette güveni oluşturan faktörler ve satınalma niyetine etkileri üzerine bir araştırma
Research on antecedents of trust in electronic commerce and its effects on purchase intention
- Tez No: 354758
- Danışmanlar: PROF. DR. F.MÜGE ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Internet çağın hızını ve özelliklerini belirleyen bir duruma gelmiştir. Artık Internet`i sadece e-mail`i kontrol etmek için değil, hayatımızın her kısmında kullanmaktayız. Günlük hayatımızın önemli bir parçası olan alış-verişin de zamanla çevrimiçi ortama taşınması olayların doğal akışının sonucu gibi gözükmektedir. 20 seneden daha kısa bir tarihçeye sahip elektronik ticaret bugün fiziksel ticaretle yarışır duruma gelmiştir. Bu hızlı gelişim E-Ticaret konularının gerektiği kadar araştırılmasına fırsat bırakmamıştır. Bu yüzden önümüzdeki dönemde elektronik pazarlama konularının dikkat merkezinde olması olağandır. Elektronik ticaretle ilgili akademik ve pratik literatür incelendiğinde gelişiminin önündeki en önemli engellerden birinin“GÜVEN”olduğu anlaşılacaktır. Dünya e-ticaret ciroları milyarlarla doları aşsa da, halen daha güven en önemli şüphe ve kısıt olarak kalmaktadır. Güvenin elektronik ticarete etkisi ve güveni etkileyen faktörlerin araştırılması büyük önem arzetmektedir. Bu çalışmamızda bu ana model üzerinden e-güven kavramının çerçeveleri ve etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : e-Ticaret, Güven, e-Güven, Güvenilirlik, Satınalma niyeti
Özet (Çeviri)
Internet became a phenomenon which determines the speed and characteristic of modern era. So far we are using Internet, not only for checking e-mails, but in the whole life. As the shopping is the important piece of our daily life, it seems so ordinary that we change shopping behavior and become more online. Even e-commerce is younger than 20 years, online commerce started to compete with offline. But we can maintain that literature is not responding such great speed of development. It`ll make e-marketing topics favorite for marketing researchers for some several years. If to analyze practical and academic marketing literature we can see that `TRUST` is accepted as a main barrier for the development of e-commerce. Even global e-commerce turnover is counted with billions of dollars, consumers still have some doubts about trustworthiness of e-traders. So investigation of antecedents and consequence of e-trust getting more and more vital. In our study we tried to take a look at e-trust on the frame of general model. Keywords : e-Commerce, Trust, e-Trust, Trustworhiness, Purchase intention