Sinema yapımlarında görsel eğretileme ve anlatım aracı olarak ışık: Kara film örneği.
Light as a tool for expression and visual metaphor in the narrative cinema productions: Film noir example
- Tez No: 354828
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sinema Yapımlarında Görsel Eğretileme ve Anlatım Aracı Olarak Işık: Kara Film Örneği başlıklı bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ışık-gölge tekniğinin resim sanatı içerisindeki gelişimi ve sinemaya olan etkisi, film ışıklandırmasının kökenleri, aydınlatmanın dramatik öğe olarak kullanılması anlatılmıştır. İkinci bölümde, Kara filmlere ilham kaynağı olan Dışavurumcu Alman Sineması?nın özellikleri ele alınmış, daha sonra kara filmlerin yapısal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, ışık-gölgenin yoğun olarak kullanıldığı kara filmlerin aydınlatma açısından kullandığı teknikler ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise David Fincher?in ?Yedi (Se7en) filmi, aydınlatma tekniği açısından ?Mizansen Analizi? yöntemiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled, Light as a tool for expression and visual metaphor in the narrative cinema productions: Film noir example consists of three chapters. In the first chapter in the development of the art of painting technique of light and shadow, and the impact of the cinema, the origins of the lighting, the use of the item was described. In the second part, which inspired the Film Noir properties are discussed in German expressionist cinema, , then the structural framework of film noir was desciribed. In the third part, the light-shadow-intensive land uses film techniques are discussed in terms of lighting. In the implementation stage of the study, David Fincher's film“Seven (Se7en) was investigated in terms of lighting technology by ?Scene Analysis ”method.