Computer based automation of the material requirements planning (MRP)
Malzeme ihtiyaç planlamasının bilgisayar destekli otomasyonu
  1. Tez No: 35503
  2. Yazar: HALUK ERYÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
öz MALZEME İHTİYAÇ PLANLAMASININ BİLGİSAYAR DESTEKLİ OTOMASYONU ERYÜKSEL, Haluk Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Adnan YAZICI Şubat, 1994, 355 sayfa Bu tezde, Windows işletim sistemi altında çalışan FoxPro ilişkisel veri tabanı yönetim sistemi kullanılarak bilgisayar destekli bir Malzeme İhtiyaç Planlama (MİP) sistemi tasarımlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Sistemin tasarımı ve gerçekleştirilmesinden önce ayrıntılı bir sistem çözümlemesi yapılmıştır. Veri toplama safhasında çeşitli işletmelerde bilgisayar destekli olmayan mevcut sistemlerin belgelerinden ve gözlemlerinden ve bazı mülakatlardan yararlanılmıştır. Sistem tam olarak gerçekleştirildikten sonra gerçek kullanım ortamlarında test edilmiştir.Burada gerçekleştirilen sistem, brüt-net ihtiyaçların hesaplanmasında bir veya iki haftalık ihtiyaçların biriktirilmesi esasına dayanan“zaman dilimli”bir MİP sisteminden ziyade gerçek zamana ait ihtiyaçların planlanmasını sağlayan“zaman dilimsiz”bir sistemdir. Bu sayede önerilen sistem hataların ortadan kaldırılmasını ve daha hassas planlama yapılmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak sistem, süper ürün ağaçlarının MİP sistemine tam olarak entegre edildiği ilk sistemdir. Geliştirilen MRP sistemi ile, brüt ihtiyaçların net ihtiyaçlara dönüştürülmesindeki işlem süreleri yeni algoritmaların gerçekleştirilmesi suretiyle oldukça iyileştirilmiştir. Anahtar kelimeler : Brüt-Net İhtiyaç Patlaması, Malzeme İhtiyaç Planlaması, Süper Ürün Ağacı. Bilim dalı sayısal Kodu : 619.02.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER-BASED AUTOMATION OF THE MATERIAL REQUIREMENTS PLANNING (MRP) ERYÜKSEL, Haluk M.S. in Computer Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Adnan YAZICI February 1994, 355 pages In this thesis, a computerized Material Requirements Planning (MRP) system is designed and implemented by using FoxPro relational database management system for Windows. Before designing and implementing the system, a detailed system analysis is done. For data gathering, observations and documentations of the existing non-computerized systems of the various companies, and some interviews are utilized. After the system was fully implemented, it has been tested in real life situations. The system, developed here, provides planning to actual day of need (called“bucketless”) rather than computing gross to net requirements in the m“bucketed”MRP system which depends on the principle of accumulating requirements over one or two week periods. Thus it can eliminate errors and results in much more accurate planning. In addition to that, this system is the first system which fully integrates the super bills. With the developed MRP system, execution time in the conversion of the gross to net requirements have been reasonably reduced by using the newly developed algorithms. Keywords : Gross-to-Net Explosion, Material Requirements Planning, Super Bill. Science code : 619.02.02 IV