Milletlerarası Özel Hukukta menkul kıymetlere ilişkin hak sahipliği ihtilaflarına uygulanacak hukuk
Law applicable to proprietary matters in respect of securities held with an intermediary
- Tez No: 355149
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Menkul kıymet piyasalarında modern elde tutma sistemi olan aracılaştırılmış elde tutma sistemi uygulaması ile menkul kıymet sahibi yatırımcıların haklarının hukuki niteliği değişmiştir. Kıymetli evrak niteliğinde taşınır eşya kurallarına tabi olarak işlem gören menkul kıymetler bu vasıflarını kaybederek gayri maddi malvarlığı değerleri haline dönüşmüşlerdir. bu dönüşüm aracılaştırılmış sistemde hesap sahibi yatırımcıların menkul kıymetlere ilişkin hak sahipliklerinin iktisabı, saklanması ve tasarruf işlemlerine uygulanacak hukukun belirlenmesinde kullanılan kanunlar ihtilafı kurallarının da yeni sisteme uyumlaştırılması ihtiyacını doğurmuştur. Aracılaştırılmış sistemde elde tutulan ve işlem gören aracılaştırılmış menkul kıymetlere ilişkin işlemlerden doğan ayni meselelere lex rei sitae kuralı yerine, PRIMA yaklaşımını ve taraf menfaatini esas alan sınırlı hukuk seçimi imkanının getirilmesi en uygun çözüm olarak ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Establishment of intermediated holding systems in securities markets led to the change of the legal nature of interests of investors relating to their holdings. Securities certificates has lost their negotiability and tangibility. This evoluton regarding the legal nature of securities entailed to the reconsideration of the traditional conflict of law rules adopted for the acquisition, custody and disposition of securities. Consequently moving beyond the traditional lex rei siate rule, a new approach has been adopted namely PRIMA. Among the different formulations of PRIMA principle, limited party autonomy has been asserted as the most appropriate solution.