Performance analysis of a parabolictrough solar collector under varying load and solar radiation conditions
Parabolik güneş kollektörünün değişen yük ve güneş ışınımı altında verim analizi
  1. Tez No: 35516
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİZ PAYKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
oz PARABOLİK GÜNEŞ KOLLEKTORÜNUN DEĞİŞEN YÜK VE GÜNEŞ IŞINIMI ALTINDA VERİM ANALİZİ ŞAHIN, Abdurrahman Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Rüknettin OSKAY Yardımcı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ediz PAYKOÇ Temmuz 1994, 108 Sayfa Bu çalışmada, ODTÜ Makina Müh. Bölümünde yapılmış bir parabolik kollektör geliştirilmiş ve TS 4801 ve ASHRAE 93-1986 standartlarına uygun olarak, değişen yük ve güneş ışınımı altında denenmiştir. Kollektörün verimliliğini artırmak ve standartlardaki şartları sağlamak için üç iyileştirme yapılmıştır. Birinci iyileştirme, güneşi Doğu-Batı yönünde, eğiklik açısını da değiştirerek izlemek için yapılan bir mekanizmadır. İkincisi, testleri standartlara uygun şekilde yapabilmek için bir ısıtma ünitesidir.Üçüncü iyileştirme de ışınım yoluyla kayıpları azaltmak için cam boru üzerine yapıştırılan yansıtıcı banttır. Bu iyileştirmelerden sonra, ısı taşıyıcı akışkanın debisi ve giriş sıcaklığı değiştirilerek verimlilik deneyleri yapılmıştır. Verim grafikleri ^T/Gc'ye bağlı olarak çizilmiş ve dört değişik debi için toplam ısı kayıpkatsayıları bu grafiklerden hesaplanmıştır. Toplayıcı yüzey ve cam borunun sıcaklık dağılımları gözlenmiş ve suyun giriş sıcaklığına bağlı olarak grafikleri çizilmiştir. Bu sonuçlardan kollektörün verimini etkileyen önemli değişkenler bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Parabolik Kollektör, İzleme, Yansıtıcı Band. Bilim Sayısal Kodu : 625.04.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PERFORMANCE ANALYSIS OF A PARABOLIC TROUGH SOLAR COLLECTOR UNDER VARYING LOAD AND SOLAR RADIATION CONDITIONS ŞAHİN, Abdurrahman MS. in Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Rüknettin OSKAY Co-Supervisor: Prof. Dr. Ediz PAYKOÇ July 1994, 108 Pages In this study, a parabolic trough solar collector built at the Mechanical Eng. Dept. of Middle East Technical University, was modified and tested in accordance with the standards (TS 4801 and ASHRAE 93-1986) under varying load and solar radiation conditions. Three modifications to improve the performance of the collector and to satisfy the requirements in the standards. The first modification is a mechanism to track the sun in East-West direction while changing the tilt angle. The second one is an electrical heating unit in order to perform the tests in accordance with the standards. The last modification is a reflector strip glued on the glass envelope in order to prevent the losses by radiation. After these modifications, performance tests were performed by varying the mass flow rate of the heat transfer fluid and its inlet temperature. iiiThe efficiency curves were plotted against the AT/GC. The overall heat loss coefficients for four different mass flow rates were calculated by using these curves. The temperature variation of the absorber and the glass cover were observed and plotted against the inlet temperature of the heat transfer fluid. The important controlling parameters affecting the performance of the collector were determined from these results. Key Words : Parabolic Collector, Tracking, Reflector Strip. Science Code : 625.04.02 IV