İletişim kalitesi ile örgüt iklimi, örgüte bağlılık ve işi terk etme niyeti arasındaki ilişkiler
- Tez No: 355177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN KEPİR SİNANGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı ast ve üst arasındaki iletişim kalitesinin ast ' ların örgüt iklimi algılamaları, örgüte bağlılıkları ve işi terk etme niyetleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Ayrıca iletişim kalitesinin Türk ve çok uluslu firmalarda farklı olarak değerlendirilip değerlendirilmediği , ast ve üst' ün demografik özellikleri ile iletişim kalitesi, örgüt iklimi algılamaları, örgüte bağlılık ve işi terk etme niyeti arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışma ilaç sektöründe yer alan üç Türk, üç çok uluslu olmak üzere toplam altı şirkette yürütülmüştür. Araştırmaya farklı departmanlarda çalışan gönüllü 201 eleman ve onların 25 yöneticisi tatılmıştır. Bu örneklem grubundan, ast-üst arasındaki iletişim kalitesi, algılanan örgüt iklimi, örgüte bağlılık ve işi terk etme niyeti değişkenleriyle ve demografik durumlarıyla ilgili verilerin toplanması amacıyla, iletişim Tarzı Ölçeği, Üst' ten - Ast ' a iletişim Ölçeği, Örgüt iklimi Anketi, Örgüte Bağlılık ve işi terk Etme Niyeti Anketi ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Genelolarak bu çalışmanın bulguları, ast-üst arasındaki iletişim kalitesinin astların örgüt iklimi algılamaları, örgüte bağlılık ve işi terk etme niyeti ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar, üstün iletişim kalitesini yüksek değerlendiren astların, iletişim kalitesini düşük değerlendiren astlara kıyasla örgüt iklimin daha olumlu algıladıklarını, örgüte bağlılıklarının daha kuvvetli olduğunu ve işi terk etme niyetlerinin daha az olduğunu göstermiştir. Araştırma bulguları, ast - üst arasındaki iletişim kalitesi açısından Türk ve çok uluslu firmalar arasında anlamlı bir fark olduğunu saptamıştır. Demografik değişkenlerle yapılan karşılaştırma analizleri yalnızca cinsiyetin, iletişim kalitesi, örgüt iklimi algılamaları, örgüte bağlılık ve işi terk etme niyetinde farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Sonuçta, kadınların erkeklere kıyasla, astüst arasındaki iletişim kalitesini daha düşük değerlendirmiş oldukları, örgüt iklimini daha az olumlu algıladıkları, örgüte bağlıllıklarının daha zayıf olduğu ve daha fazla işi terk etme niyetine sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this researeh is to i'1vestigate the relationhship between quality of eommunieation between superior-subordinate and organizational elimate pereeptions, organizational eommitment and intention to turnover. This study also aimed to eompare The Türkish and multinational eompanies in terms of the quality of eommunieation between superior-subordinate. And also the relationship between the demographie eharaeteristies and quality of eommunieation, organizational elimate, organizational eommitment and intention to turnover is explored in this study. This researeh is eondueted out in a total of six pharmaeeutieal firms ; three of Turkish and three of multinational eompanies. Questionnaires as a data eolleetion instrument used in this study to measure the variables of quality of eommunieation, organizational elimate, organizational eommitment , intention to turnover. Demographie ehareeteristies are Communieation St yle Questionnaire, Downword Communieation questionnaire, Organizational Climata Questionnaire, Organizational Commitment and Intention to Turnover Questionnaire respeetively. Generallly, the findings of the study revealed that the quality of eommunieation between superior and subordinate are signifieantly related to the pereeived organizational elimate, organizational eommitment and intention to turnover. The results of this research determined that there is a significant differences between Turkish and multinational companies in terms of the quality of communication between superior-subordinate. The comparative analyses related to demographic variables indicated that the only significant difference found in gender in terms of quality of communication , organizational elimate, organizational commitment and intention to turnover variables. Findings yielded that females, contrary to males, evaluated quality of communication lower, perceived organizational climate less positive, indicated weak organizational commitment and more intention to turnover.