Computation of flow over vertically curved channels
Dikey eğrilikli kanallar üzerindeki akımın hesabı
- Tez No: 35525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
öz DÎKEY EĞRÎLÎKLÎ KANALLAR ÜZERİNDEKİ AKIMIN HESABI İLHAN, Mehmet Hakan Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. İsmail AYDIN Ağustos 1994, 75 Sayfa Düşey düzlemde eğri kanallarda serbest yüzeyli akımın sayısal çözümü için bir yöntem sunulur. Dressier (1978) tarafından elde edilen genelleştirilmiş sığ-akım denklemleri incelenmiştir. Dressier denklemleri kanal tabanının eğiminin yanısıra, kanal tabanı eğriliğini ve eğriliğin değişimini de açık terimlerle içermektedir. Bu genelleştirmelerden sonra Dressier denklemlerinin eğri kanallardaki su tanecik hızlarım, akım çizgilerinin eğriliğini ve hidrostatik olmayan basınç dağılımını daha doğru vermesi beklenil1. Dressier denklemlerinin sayısal çözümleri hidrolik model deneylerinden elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır. Burada yapılan çalışmanın sonuçlarına göre bu denklemler su yüzey profilini elde etmekte oldukça başarılı sonuçlar vermekle birlikte basınç dağılımı için önerilen denklem doğru olmayan sonuçlar vermektedir. Anahtar Kelimeler ; Dikey eğrilikli kanallar, Su yüzü profili, Dolusavak Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.02.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTATION OF FLOW OVER VERTICALLY CURVED CHANNELS ÎLHAN, Mehmet Hakan M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Ismail AYDIN August, 1994, 75 pages A numerical method for computation of free surface flow over vertically curved channels is presented. Generalised shallow-flow equations derived by Dressier (1978) are studied. Dressier equations include explicit expressions of channel bottom slope, channel bottom curvature and also derivative of curvature. In this generalised form, Dressier equations are expected to give better estimations of particle velocity, streamline curvature and non-hydrostatic pressure distribution over curved surfaces. Numerical solutions of Dressier equations are compared to data obtained from hydraulic model experiments. Results of present study indicate that the equations can produce the water surface profile successfully however the equation proposed for pressure distribution gives inaccurate results. Keywords : Vertically curved channels, Water surface profile, Spillways Science Code : 624.02.01 ni