Güç hatları üzerinden iletişim ile akıllı priz kontrolü ve medya aktarımı sağlayabilecek sistem tasarımı.
System design of smart plug control and media transfer with power line communication.
  1. Tez No: 355382
  2. Yazar: YETİŞKAN ELİAÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ZERGEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüz akıllı evlerindeki araştırmalar, güvenlik, konfor ve enerji yönetimi alanlarına odaklanmıştır. Ayrıca, ev içindeki birçok cihazın birbiriyle haberleşmesi, kontrol etmesi nedeniyle akıllı ev sistemleri, multimedya sistemleri ile de haberleşen sistemler haline gelmiştir. Bu tez çalışması ile Beaglebone adı verilen gömülü sistem ile mevcut evlerin ev içi elektrik hattı alt yapısında herhangi bir değişiklik gerektirmeden, güç hatları üzerinden haberleşme ile akıllı evlere dönüştürülmesini ve bu sistem ile bağlı cihazların uzaktan kontrolünü sağlayarak enerji tüketimini azaltan, iPLUG isimli bir sistem tasarımı üzerinde çalışılmıştır. Tez çalışması, iPLUG sistemi ile elektrik hattı üzerinden medya transferi, bağlı cihazların kontrolü, enerji tüketimin ölçülmesi ve bu sistemin performansının incelenmesi sonucundaki çıktıların paylaşılması şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Present research in smart home are focused on security, comfort and energy management. In addition, many devices in the home are control and communicate with each other, as well smart home systems should communicate with other multimedia systems in the home. In this thesis, using the Beagleboned named embedded system, current homes transform into smart homes without any modification in-house powerline infrastructure with power line communication and, supplying with the remote control of the connected devices ensuring that reduces energy consumption system has been working which is called iPLUG. Thesis work includes design, performance analysis and sharing the obtained data of iPLUG system, which has capability of media transfer and power control and consumption of connected devices via power line.