İndazol grubu içeren eterlerin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis of indazole group containing ethers and investigation of their biological activities
  1. Tez No: 355390
  2. Yazar: GÖKHAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÖZEL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde mikrobik enfeksiyonların tedavisinde kullanılan pek çok ilaç bulunmasına rağmen, mikroorganizmaların bu antimikrobiyel ajanlara kısa sürede direnç göstermesi, istenmeyen yan etkiler, toksik etkiler, uygulama zorluğu, farmakolojik aktivitesindeki yetersizlik gibi etkilerden dolayı bu ilaçlar sınırlı kalmıştır. Bu sebeplerden dolayı günümüz biliminde yeni ilaçların bulunmasına yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir. Ekonazol, mikonazol ve flukonazol gibi antifungal ajanların ana yapısını gem-fenil-(1H-imidazol-1-ilmetil) grubu oluşturmaktadır. Bu grup biyolojik aktiviteden sorumlu tutulan kısımdır. Bu çalışmada ekonazol ve mikonazolden esinlenilerek, içinde imidazol yerine indazol grubu bulunduran yeni biyolojik aktif aril eterlerin 4a-i ve 9a-i sentezi planlanmıştır. Bu çalışmada, öncelikle 2-brom-1-feniletanon'dan (1) başlayarak 1-fenil-2-(2H-indazol-2-il)etanon (2) sentezlenmiştir. Daha sonra bu keton 2 NaBH4 ile indirgenerek 1-fenil-2-(2H-indazol-2-il)etanol (3) elde edilmiştir. Elde edilen alkol 3 NaH varlığında çeşitli aril halojenürlerle tepkimeye sokularak aril eterler 4a-i sentezlenmiştir. Daha sonra 2-asetilfuran'dan (5) başlayarak, benzer reaksiyonlar sonucu furil sübstitüe aril eterler 9a-i sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm bileşikler 1H NMR, 13C NMR, LC-MS ve Elementel analiz teknikleri ile karakterize edilmiştir. Çalışmanın son kısmında sentezlenen bileşiklerin biyolojik aktivite testleri yapılmıştır. Biyolojik aktivite testleri sonucunda, sentezlenen maddelerin çoğunun antibakteriyel özellik gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there are many drugs used in treatment of microbial infections, due to resistance of microorganisms to the antimicrobial agents in a short time, unwanted side effects, toxic effects, application difficulties, inability of pharmacological activity, these drugs remain limited. Therefore, studies to discover new drugs continue rapidly in today's science. gem-Phenyl-(1H-imidazol-1-ylmethyl) group constitutes the main structure of drugs which are antifungal agents such as econazole, miconazole and fluconazole. This group is the part responsible for the biological activity. In this study, being inspired by econazole, miconazole and fluconazole, it is planned the synthesis of novel biologically active aryl ethers 4a-i and 9a-i which have indazole group instead of imidazole group. In this study, firstly 1-phenyl-2-(2H-indazol-2-yl)ethanone (2) has been synthesized beginning from 2-bromo-1-phenylethanone (1). Then 1-phenyl-2-(2H-indazol-2-yl)ethanol (3) has been obtained by reduction of this ketone 2 with NaBH4. Aryl ethers 4a-i have been synthesized by reaction of alcohol 3 with various aryl halides in the presence of sodium hydride. Then starting from 2-acetylfuran (5), aryl ethers 9a-i having furyl moiety have been synthesized by similar reaction pathway. All synthesized compounds have been characterized by 1H NMR, 13C NMR, LC-MS and Elemental Analysis techniques. In the last part of study, biologicial activity tests have been done for all synthesized compounds. According to biological activity tests, most of the synthesized compounds have been shown antibacterial activity.