Bazı indazol türevlerinin tautomerik dengelerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the tautomeric equilibrium of some indazole derivatives
- Tez No: 96974
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bazı indazol türevlerinin fizikokimyasal özellikleri semiempirik yöntemlerle teorik olarak hesaplanmış ve literatürde bulunabilen deneysel verilerle olası paralellik araştınlmıştır. Bazı 3-substitue indazol ile bunların tautomerizmine neden olan mobil hidrojenlerinin metil grupları ile yerdeğiştirildiği modellerinin tautomer formları için geometrileri, proton afiniteleri AMI, PM3 ve MNDO yöntemlerinin kullamldığı tam geometri optimizasyonuyla hesaplanmıştır. Bazı 3-substitue indazol moleküllerinde AMI ve MNDO yöntemleri 1H- indazolün kararlı olduğunu göstermiş olup, PM3, 2H-indazolün kararlı olduğunu göstermektedir. Literatürde bu moleküller için İH- indazol yapısının kararlı olduğu rapor edilmiş olup, bu çalışmada bulunan sonuçlarla paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this work physicochemicalproperties of some indazol derivatives were computed by using semiempirical methods and the obtained results were evaluated by searching a possible correlation with the previously obtained experimental properties The geometries, proton affinities for the tautomerizm form of some 3-subtitued indazoles and their fixed forms (model compounds in which proton migration is eliminated by replacing the mobile H atom with a methylgroup) were calculated with fully geometry optimization using AMI, PM3 and MNDO methods The results of semi-empirical AMI and MNDO calculations indicate that 1H- form of the studiedmolecules are more stable vthat of 2H-form as indicate in the literatüre whereas PM3 calculations indicate the reverse.