Örme makinelerinde elektronik kumanda yöntemleri ve bilgisayarlı örgü-desen tasarımı üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 3554
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Elektronik sanayinin de çok süratli gelişmesi sonucu örme makinelerinin gelişimi son 10 yıl içinde önceki 100yıla oranla daha ileri bir seviyeye ulaşmıştır. Elejctronik1 kumanda ve kontrollü örme makinelerinin kullanımı, bu gelişme ye paralel şekilde giderek artmakta olup makine imal eden firmalar da üretimlerini bu alanda yoğunlaştırmışlardır.“Örme Makinelerinde Elektronik Kumanda Yöntemleri ve Bilgisayarlı Örgü-Desen Tasarımı Üzerine Araştırmalar”konulu bu tez çalışmasında, düz, yuvarlak ve çözgülü örme makinelerindeki elektronik kumanda ve kontrol sistemleri, desen hazırlama ve programlama üniteleri ile programlama yöntemleri incelenmiş tir. Bununla birlikte elektronik kumanda ve kontrollü makinelerin konvensiyonel sistemlerle karşılaştırılması yapılarak sistemler arası olumlu-olumsuz yönler belirtilmiştir. Ayrıca, geliştirilen elektronik sistemlerdeki çalışmalara örnek olmak üzere, Örgü geometrisi ve üretim hesaplamaları, temel örgülerin açık ilmek görünüşleri ve desen tasarımı üzeri ne Basic programlama Lisanı temeli ve mesleki verilere uygun birkaç bilgisayar programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Development of knitting machines have been improved a lot of something comparing past decade with last century as a result of fast development of electronic industry. Companies of knitting machine manufacturers increased their electronic controlled knitting machines being parallel of this development. This thesis is titled“Investigation in to Knitting Iv.achine Electronic Control Methods and Computer Aided Knitting-Pattern resign”in this thesis system of electronic control on flat, circular and warp knitting machines, preparation of pattern and programming with programming methods have been examined. However, electronic controlled machines have been compared with conventional machines. In this comparison advantages and disadvantages of these two systems have been mentioned. Finally, Basic Programming languages have been developped using real practical data. They are used namely on appearance of basic knitting stitch, design of patterns and knitting geometry and product calculations.