Jakarlı yuvarlak örme makinesinde ebru desenlerinin kullanılması üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study on the use of marbling patterns in jacquard circular knitting machine
- Tez No: 890199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ebru, toplumların tarihsel süreçte kazandıkları birikimleri ve sanat anlayışlarını yansıtan geleneksel sanat dalları arasında önemli bir konumda yer almaktadır. Doğuşundan günümüze kadar pek çok evre ve değişimden geçmiş olan ebru sanatı, günümüzde de sanat sahnesinde varlığını sürdürmektedir. Ebru, boyaların su üzerindeki dansıyla benzersiz desenler ve renk geçişleri oluşturarak göz alıcı kompozisyonlar meydana getirir. Bu tezde, ebru desenlerinin yuvarlak örme makinelerinde örme tekstil yüzeylerine uygulanması yeni bir yaklaşım olarak ele alınmış ve ebru desenlerinden ilham alınarak özgün örme yüzey denemeleri gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında, farklı ebru desenleri seçilerek bu desenlerin örme kumaşlara aktarılması süreci ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu süreçte, desenlerin örgü tekniklerine uygun hale getirilmesi için dijital tasarım araçları kullanılmış ve ardından bu desenler yuvarlak örgü makinesinde pike jakar tekniği ile üretilmiştir. RaporM programında birim desen raporu ve düz raport düzeninde hazırlanan 10 adet ebru deseni, Adobe Photoshop programı kullanılarak kadın üst giyim ve aksesuar formunda 3D giydirme ile sunulmuştur. Hazırlanan desenlerden 10 tanesi, Mayer & Cie 2.4 E model, 1886 iğneli çift plaka elektronik yuvarlak örme makinesinde, 18 numara inceliğinde ve Ne 28/1 iplik kullanılarak pike jakar tekniğiyle üretilmiştir. Çalışmada, kumaş yüzeylerinin üretim aşamaları ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Üretilen kumaş örneklerden seçilen üç tasarım, kadın üst giyim formunda somut olarak sunulmuştur. Tezde, ebru desenlerinin örme tekstil tasarımı ve üretiminde uygulanması incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Marbling has an important place among traditional art branches that reflect the accumulation and artistic understanding of societies throughout history. Marbling art, which has gone through many stages and changes from its birth to the present day, continues to exist in the art scene today. Marbling creates eye-catching compositions by creating unique patterns and color transitions with the dance of dyes on water. In this thesis, the application of marbling patterns to knitted textile surfaces on circular knitting machines is considered as a new approach and it is aimed to carry out original knitted surface experiments inspired by marbling patterns. Within the scope of the research, different marbling patterns are selected and the process of transferring these patterns to knitted fabrics is examined in detail. In this process, digital design tools are used to adapt the patterns to knitting techniques and then these patterns are produced with the pique jacquard technique on the circular knitting machine. 10 marbling patterns prepared in the unit pattern report and flat report layout in the RapportM program are presented with 3D dressing in the form of women's upper garments and accessories using the Adobe Photoshop program. Ten of the prepared patterns were produced with the pique jacquard technique using the Mayer & Cie 2.4 E model, 1886 needle double plate electronic circular knitting machine, 18 number fineness and Ne 28/1 yarn. In the study, the production stages of the fabric surfaces were explained in detail. Three designs selected from the produced fabric samples were presented concretely in the form of women's upper garments. In the thesis, the application of marbling patterns in knitted textile design and production was examined.