FIDIC-Kırmızı Kitap ve kamu ihale mevzuatının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of FIDIC-Red Book and the Turkish public procurement legislation
- Tez No: 355403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ULUBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnşaat sektörü tüm dünyada, ülke ekonomilerine çok önemli ölçüde katma değer girdisi sağlamaktadır. İnşaat sektörünün bu büyük hacminden dolayı, yürütülen işe bağlı olarak farklı sözleşme şartları oluşabilmektedir. Bu şartlar neticesinde, inşaat işlerinin sayısı ve ölçeği arttıkça, taraflar arasında uyuşmazlığa konu olan hususlarda artmakta ve sözleşmesel ilişki daha karmaşık bir hal almaktadır. Bundan dolayı, sözleşmelerin sürekli olarak güncellenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyada kullanılan inşaat sözleşmelerinin yaklaşık %30'unu FIDIC esaslı sözleşmeler oluşturmaktadır. Bu bağlamda, FIDIC esaslı sözleşmelerin bilinmesi, taraflar arasında oluşabilecek uyuşmazlıkların en aza indirgenmesi açısından bir zorunluluk olarak görülmektedir. Türkiye'de finansmanı Dünya Bankası ya da Avrupa Birliği tarafından karşılanan projeler FIDIC mevzuatına tabi olarak yürütülmektedir. Bu açıdan, ihaleyi yapan idare makamınca FIDIC mevzuatının bilinmesi oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, FIDIC'in Kırmızı Kitap (1999) şartnamesi ile Türkiye'de KİK esaslı inşaat işlerinde kullanılan mevzuatın genel anlamda karşılaştırması yapılmıştır. Yapılan karşılaştırmalı analizlerin sonucunda, karşılaştırılan hususlar ilgili mevzuatlardaki eksiklikleri daha kolay gösterebilecektir. Bundan dolayı, KİK ve FIDIC mevzuatı bu açıdan ele alınmış ve bu mevzuatlarla ilgili çeşitli öneriler getirilmiştir. Sonuç olarak, yapılan karşılaştırılmalı analize dayanılarak, KİK ve FIDIC mevzuatındaki eksikliklerin tespit edilmesi ve bu eksikliklerin giderilmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Construction industry provides a considerable value-added input to countries' economies in the world. Due to this large volume of the construction industry, a variety of terms and conditions in contracts is expected to come out depending on the executed work. As the number and volume of construction works increase, the number of disputes between the parties increase and the contractual relationship has a more complicated nature. Therefore, it is required that construction contracts be updated continuously. FIDIC based contracts constitute about 30% of construction contracts around the world. In this context, it is necessary to be aware of the FIDIC based contracts in terms of reducing possible disputes between the parties. In Turkey, construction contracts financed by World Bank or European Union are subject to FIDIC rules. Therefore, it is essential that FIDIC legislation is well understood by contracting entities. In this study, legislative frameworks of FIDIC Red Book (1999) and Public Procurement Law (PPL) were compared with each other in general. As a result of the comparative analyses in this study, the compared issues can show shortcomings in the frameworks. Therefore, PPL and FIDIC legislations were evaluated in this respect and certain recommendations were made. Consequently, based on the comparative analyses throughout this thesis, it is expected that shortcomings in these legislations could be identified and removed.