Kamu inşaat sözleşmesinde yüklenicinin ayıplı ifası ve temerrüdü
Contractor's deficient work and default on public construction contract
- Tez No: 490750
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM AKİPEK ÖCAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Kamu inşaat sözleşmeleri idarenin büyük çaplı inşaat işlerinin yapımı konusunda özel hukuk kişileri ile imzaladıkları sözleşmelerdir. Yüklenicinin sözleşme ile yapımını üstlendiği edimi ayıplı ifası veya temerrüde düşmesi uygulamada sıklıkla karşılaşılan bir sorun haline gelmesi sebebi ile tez konumuz olarak seçilmiştir. İnşaat sözleşmelerinin uluslararası alandaki boyutu bakımından çözüm önerilerinde bulunmak amacıyla uluslararası alanda yaygın bir kullanıma sahip olan, hak ve borçların adil dağılımı bakımından örnek teşkil eden FIDIC standart sözleşmelerindeki yüklenicinin borçları da incelenmiştir. Çalışmada FIDIC standart sözleşmelerinden 5. baskısı 1999 yılında yapılan Kırmızı Kitap (The Red Book) ele alınmıştır. Bu çalışma içerik olarak giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında kamu inşaat sözleşmeleriyle yasal düzenlemeleri olan kanunlara ve FIDIC standart kurallarına genel bir giriş yapılmıştır. Birinci bölümde, kamu ihale süreci, kamu inşaat sözleşmesinin tanımı, konusu, hukuki niteliği, şekli, kuruluşu ve tarafları, türleri, sözleşmede yer alması zorunlu olan unsurlar ve sözleşmelere ilişkin yasal düzenlemeler açıklanmıştır. İkinci bölümde, yüklenicinin eseri ayıplı olarak iş sahibi idareye teslim etmesi halinde iş sahibi idarenin sahip olduğu seçimlik haklar ve tabi olduğu zamanaşımı süreleri ele alınmıştır. Son olarak da FIDIC Kuralları ve Türk Borçlar Kanunu'nda yüklenicinin ayıplı ifasına ilişkin yer alan hükümler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, kamu inşaat sözleşmelerinde yüklenicinin eseri teslim borcunda temerrüde düşmesi ve bunun hukuki sonuçları açıklanmıştır. Bununla birlikte Türk Borçlar Kanunu ve FIDIC Kuralları'nda yüklenicinin temerrüdüne ilişkin düzenlemelerin neler olduğu karşılaştırmalı ele alınmıştır. Son olarak da yüklenicinin temerrüdü ve ayıplı ifasına ilişkin kamu ihale mevzuatındaki ortak sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public construction contracts are the contracts made between public authority and private legal persons in terms of large scale construction activities. This topic is preferred as a subject of this dissertation since deficiency of contractors' work and default has become a problem frequently encountered in practice. FIDIC standard contracts with widespread usage in international platform in the context of fair distribution of rights and debts are examined in this study in order to provide solution proposals as to international dimension of construction contracts. The Red Book published in 1999 as 5th edition has been evaluated. This dissertation proceeds in three chapters excluding introduction and conclusion. In introduction, a general introduction to public construction contracts and their legal regulations, and FIDIC standard rules is made. In the first chapter, public procurement process, definition, legal statute, form, establishment, types, parties and mandatory elements of public construction contracts and legal arrangements related to the contracts are expressed. In the second chapter, optional rights which public authority has in case of the contractor delivers construction defectively and time out periods are considered. Provisions as to contractor delivers in the FIDIC Rules and the Turkish Code of Obligations is comparatively examined. In the third chapter, default of the contractor on his/her delivery obligation in public construction contracts and its legal effects are examined. Moreover, regulations about contractor's default in the Turkish Code of Obligations and FIDIC Rules are comparatively be discussed. Finally, general arrangement relating to default of contractor and contractor's deficient work in the Code of Public Procurement are explained.