Veri sıkıştırma ve veri şifreleme algoritmalarının ağ üzerinde beraber kullanımı ve performanslarının incelenmesi
Using data compression and encryption algorithms together on network and examination of their performances
  1. Tez No: 355419
  2. Yazar: ÇAĞRI ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN MESUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde veri kullanımının giderek artması ve kullanılan bu verinin güvenliği gibi konular, veri sıkıştırma ve şifreleme yöntemlerinin önemini arttırmıştır. Veri iletimi esnasında eğer bu yöntemler kullanılacaksa, iletimin performansı ve güvenliği için seçilen sıkıştırma ve şifreleme yöntemi büyük önem taşır. Bu tezin amacı, ağ üzerinde veri iletişiminde sıkıştırma ve şifreleme amacıyla kullanılan yöntemlerin performanslarının incelenmesi ve ayrıca bu yöntemlerin veri iletim süresi üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Kullanılan yöntemlerin etkinliği ölçülerek, performanslı bir gönderim için ağın yapısına uygun en etkili algoritmanın belirlenmesi hedeflenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, daha hızlı bir iletim için her zaman sıkıştırma işlemi başarılı sonuç vermez. Özellikle yüksek hıza sahip ağlarda veriyi yüksek sıkıştırma-açma hızına sahip bir algoritma kullanarak ya da hiç sıkıştırmadan göndermek daha iyi iletim performansı sağlar. Bununla beraber yavaş ağlarda ise yüksek sıkıştırma oranına sahip olup düşük sıkıştırma-açma hızına sahip algoritmalar daha etkili performans gösterirler. Ayrıca iletilecek veri belirli bir paket sayısına göre bölünüp sıkıştırılarak gönderilirse, ağın hızına ve kullanılan algoritmaya bağlı olarak toplam iletim süresinde daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Eğer sıkıştırma ve şifreleme beraber kullanılacaksa, önce sıkıştırıp sonra şifrelemek daha iyi bir iletim süresi elde etmek için ideal yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, increase of data usage and also data security raises importance of data compression and data encryption methods. The chosen method has a big importance for performance and security when compression and encryption methods will be used for data transfer. The aim of this thesis is to analyze performances of data compression and encryption methods which are using for data transfer via network and also specify the effects of these methods on total transfer time. After measuring the efficiency of those methods, determining the most effective compression algorithm for high performance transfer on a particular network speed is aimed. According to our results, using compression methods for higher data transfer rate is not always successful. Especially in fast networks, applying compression algorithm which has fast compression-decompression speed or sending data without compression would be a better way to get better transfer time. However in slower networks, applying compression algorithms which have high compression ratio and lower compression-decompression speed would give better result for transfer time. Besides that, if data is split into particular packet size and compressed, better results for total transfer time would be gained according to network speed and used algorithm. If compression and encryption will be used together, applying compression firstly and then encryption afterwards would be a better way to get better transfer time.