Kuaterner amonyum tipi katyonik trimerik ve tetramerik sürfaktanların sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of quaternary ammonium type trimeric and tetrameric cationic surfactants
- Tez No: 355420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında dimerik sürfaktanların sentez metodları temel alınarak ikiden fazla sayıda hidrofobik alkil zincirinin ve baş grubun bir bağlantıyla birbirine bağlandığı kuaterner amonyum tipi katyonik sürfaktanların sentezi gerçekleştirilmiştir. SN2 tipi nükleofilik yer değiştirme reaksiyonuyla 1, 2, 4, 5 tetrakis bromometil benzen ve N, N dimetil alkil aminlerden farklı uzunlukta alkil zincirlerine sahip beş farklı tetramerik kuaterner amonyum tipi katyonik sürfaktan sentezlenmiştir. 1, 3, 5 tris bromo metil benzen ve N, N dimetil alkil aminlerden üç farklı trimerik kuaterner amonyum tipi katyonik sürfaktan sentezlenmiştir. 2, 4, 6 tris (dimetil amino) 1, 3, 5 triazin ve 1 bromo alkanlardan farklı uzunlukta hidrofobik alkil zincirine sahip dört trimerik kuaterner amonyum tipi katyonik sürfaktan sentezlenmiştir. Ayrıca trietanolaminin bromoasetat esteri sentezlenerek bu bileşik ve N, N dimetil alkil aminlerden ester fonksiyonelliği taşıyan üç farklı kuaterner amonyum tipi trimerik katyonik sürfaktan sentezlenmiştir. Böylece toplam onbeş adet trimerik ve tetramerik kuaterner amonyum tipi katyonik sürfaktan sentezi başarıyla tamamlanmıştır. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları IR, 1H NMR ve 13C NMR spektroskopik yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis of quaternary ammonium type trimeric and tetrameric cationic surfactants which have three or four hydrophobic alkyl chain connected by a linking spacer at the head group level were achieved based on the synthesis methods of dimerics. Through SN2 type nucleophilic substitution, five tetrameric quaternary ammonium type cationic surfactants which have different hydrophobic tails were synthesized as from 1, 2, 4, 5 tetrakis(bromomethylbenzene) and N, N dimethylalkylamines. Three trimeric quaternary ammonium type cationic surfactants which have different hydrofobic tails were synthesized as from 1, 3, 5 tris(bromomethyl) benzene and N, N dimethyl alkil amines. Four trimeric quaternary ammonium type cationic surfactants which have different hydrophobic tails were synthesized as from 2, 4, 6 tris(dimethylamino) 1, 3, 5 triazine and 1 bromo alkanes. Additionaly, bromoacetate ester of triethanol amine was synthesized and three trimeric cationic surfactants which have different tails and ester functionalized spacer were synthesized as from this ester and N, N dimethylalkylamines. So, synthesis of fifteen trimeric and tetrameric quaternary ammonium type cationic surfactants were succesfully made. The structures of these compounds were clarified by IR, 1H NMR and 13C spectroscopic methods.