Trakya kömürlerinin gazlaştırılması olanakları ve ekonomikliğinin araştırılması
Gasification facilities of thrace coals and investigation of affordability
- Tez No: 355418
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünyada ve ülkemizde enerji talebi ağırlıklı olarak petrol, kömür ve doğal gaz şeklindeki fosil yakıtlarla karşılanmaktadır. Bir yönden enerji verimliliği prensiplerinin uygulanması, diğer yönden yenilenebilir enerjilerin genel enerji kullanımında payının arttırılması öncelikli konulardır. Petrol ve doğal gaz şeklindeki fosil yakıtlar yönünden Türkiye'nin dışarıya bağımlılığının azaltılması büyük öneme sahiptir. Kömürün yanmasıyla oluşan kükürt dioksit, azot oksitler, uçucu kül ve diğer kirleticilerin önlenmesi ve gerekse sera gazı etkisiyle iklim değişikliğine neden olan karbondioksit emisyonlarının azaltılması için teorik ve pratik uğraş verilmektedir. Bu bağlamda, kömürden temiz ve verimi yüksek teknolojilerle yararlanılması gerekli olmaktadır ve kömürün gazlaştırılması proseslerinin önemi artmıştır. Bu çalışmada, yüksek neme ve düşük ısıl değere sahip Trakya Bölgesi kömürleri için optimum bir gazlaştırma yöntemi araştırılmıştır ve uygulanabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for energy in the world and in our country is mainly met by fossil fuels in the form of oil, coal and natural gas. On one hand the implementation of the principles of energy efficiency, on the other hand increase of the share of renewable energies in overall energy use are issues with priority. It is of high importance to decrease the dependence of Turkey on outer resources in terms of fossil fuels in the form of petroleum and natural gas. There is a theoretical and practical effort for the prevention of sulfur dioxide, nitrogen oxides, fly ash and other pollutants, which are produced by the burning of coal and for the reduction of carbon dioxide emission, causing the climate change with the influence of green house gases. In this context, it is necessary to take advantage of the highly efficient and clean coal technology and the importance of coal gasification processes has increased In this study, an optimal gasification method for Thrace coals having high humidity and low thermal values , has been investigated and its applicability has been discussed