Cabernet-sauvignon üzüm çeşidinde farklı kültürel işlemlerin verim ve kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of different culturel practice on yield and quality characteristics in cv. cabernet-sauvignon
  1. Tez No: 355449
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAN BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada Tekirdağ koşullarında Cabernet-Sauvignon üzüm çeşidinde farklı kültürel işlemlerin, verim ve kalite üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Denemede 3 farklı toprak işleme ve 3 farklı yaprak alma uygulaması yapılmıştır. Toprak işleme uygulamaları Kontrollü Toprak İşleme, Kontrollü Toprak İşleme +Geleneksel Toprak İşleme (KTİ+GTİ) uygulaması ve Geleneksel Toprak İşleme (GTİ) uygulaması olmak üzere 3 farklı toprak işleme uygulaması, yaprak alma uygulaması ise Kontrol (koltuk yapraklarının ve ana yaprakların sürgün üzeride bırakıldığı) uygulaması, AY uygulaması (koltuk yaprakların alınan) ve KY (ana yaprakları alınan) uygulaması olmak üzere 3 farklı yaprak alma uygulaması yapılmıştır. Uygulamalar sonucunda KTİ uygulamasının yaprak su potansiyelini, tane kabuk alanının tane eti hacmine oranını (TKA/TEH), tanedeki şeker miktarı ve verimi artırdığı, şeker konsantrasyonu, toplam antosiyanin ve malik asit miktarı ile % kuru madde miktarını azalttığı belirlenmiştir. KTİ+GTİ uygulamasının tane büyüklüğünü, toplam antosiyan miktarını ve tane kabuk alanını artırdığı, buna karşılık, yaprak su potansiyeli, TKA/TEH oranı, tane öz kütlesi, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), pH, toplam polifenol indeksi (TPI) değerlerinde azalmaya neden olduğu belirlenmiştir. Yaprak alma uygulamalarından AY uygulamasının toplam asitlik, tane öz kütlesi, TKA/TEH ve verimi artırdığı, yaprak su potansiyeli, tane kuru ağırlığı, SÇKM, malik asit değerlerini azalttığı belirlenmiştir. KY uygulamasının ise SÇKM ve salkım ağırlığını artırdığı; % kuru ağırlık, pH, tane öz kütlesi ve toplam antosiyanin miktarını ise azalttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak Cabernet-Sauvignon üzüm çeşidi için toprak işleme uygulamalarından KTİ uygulaması, yaprak alma uygulamalarında ise Kontrol (KY+AY) uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine effects of different cultural practices on characteristic of yield and quality in cv. Cabernet-Sauvignon. Three different soil tillage treatments and three leaf removal treatments were performed in research. Soil tillage treatments were Conservative Soil Tillage (CST), Conservative Soil Tillage + Traditional Soil Tillage (CST+TST) and Traditional Soil Tillage (TST) and three different leaf removal applications are used; control (ML+SL) treatment (treatments which main leaf and secondary leaves left together on vine), ML (treatments which main leaves left on the vine), SL (treatments which secondary leaves left on vine). According to results of treatments; CST led to increase in leaf water potential, BSA/BFV (Berry Skin Area/Berry Flesh Volume) ratio and yield; decrease in sugar concentration, total anthocyanins, and malic acid. CST+TST treatment led to on increase in berry size, total anthocyanins, berry skin area, berry size, but decrease in leaf water potential, BSA/BFV, berry density, soluble solids pH, total polyphenol concentration. ML leaf removal treatment from leaf removal treatments led to increase in berry density, BSA/BFV, yield, total acidity, however decrease in leaf water potential, soluble solids, malic acid, berry dry weight. On the other hand, SL treatment led to increase in; soluble solids, cluster weight, but decrease in % dry weight, pH, berry density, total anthocyanins. As a result, CST from soil tillage treatments and control from leaf removal treatments could be recommended for cv. Cabernet-Sauvignon.