Atık baca gazı kullanımı ile termoelektrik jeneratörlerde elektrik üretiminin faydalı kullanımının deneysel incelenmesi
The experimental analysis of electricity generation in thermoelectric generators by using waste flue gas
- Tez No: 355479
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR ACAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Energy
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Termoelektrik jeneratörlerde çok sayıda termoelementin birbirine seri bağlanması ile voltaj çıkışı yükseltilebilmekte, paralel bağlanması ile de akım değeri artırıla-bilmektedir. Bu çalışmada, termoelektrik jeneratörler kullanılarak bir deney seti oluşturulmuş, jeneratörün sıcak tutulması gereken yüzeyi soba borusunda üretilen atık gaz tarafından ısıtılarak ve soğuk olan yüzeyi üzerinden su geçirilip soğutularak sıcaklık farkı ile elektrik üretimi sağlanmıştır. Çalışma esnasında gerilim değerlerinin 5,11V ile 8,69 V arasında değiştiği görülmüştür. Debi 0,083 lt/s olduğu anda 8,69 Volt ve 1,45 Amper'lik maksimum performans elde edilmiştir. Soğutma suyu debisi değiştirilerek yapılan deneylerde artan soğuk su debisi ile elektrik üretiminin doğru orantılı olarak arttığı gözlemlenmiş, sonuçlar grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With thermoelectric generators, voltage values could be increased by connecting thermoelectric generators as serial to each other, also current calues could be increased by connecting thermoelectric generators as parallel to each other.In this study, an experimental set is created by using thermoelectric generators, electricity generation is provided with temperature difference by heating the hot side with waste gas which is porduced in stove pipe and cooling the cold side by passing water through. During this work, it's observed that voltage values changed between 5.11V and 8,69 V. After flow rate reached to 0,083 lt/s, it is obtained maximum performance as 8,69 Volt voltage value and 1,45 Ampere current value. In experiments made by changing the flow rate of cooling water, it is observed that electricity generation can be inreased proportionally with increasing flow rate, and results are presented as graphics.