Fotovoltaik panellerin verimine modül sıcaklığının etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of modul temperature effect on photovoltaic panels efficiency
  1. Tez No: 355478
  2. Yazar: ERHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Enerji günümüz toplumlarının vazgeçilmez bir unsurudur. Ülkeler, artan enerji ihtiyacına karşılık tükenen enerji kaynakları ile karşı karşıyadır. Bunun yanında fosil kökenli enerji kaynaklarından meydana gelen çevresel sorunlar kitleleri yeni enerji kaynakları arayışlarına itmiştir. Güneş enerjisi sonsuz ısı ve ışık kaynağı ile yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde güneş pilleri ile güneş enerjisinden yararlanılarak elektrik enerjisi üretilmekte ve bu yönde geliştirilen sistemlerin verimleri araştırılmaktadır. Yapılan bu çalışmada sıcaklığın fotovoltaik panellerin verimine etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerde güneş ışınımı şiddeti (I), panelin bulunduğu ortam sıcaklığı (Ta), panel arkası sıcaklık (Tp), panel gerilim ve akım değerleri ölçülerek kaydedilmiştir. Deneylerden elde edilen veriler kullanılarak panel verimleri hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalara göre panel arkası sıcaklığının 14.9 °C değerinde %12 olan panel verimi, panel arkası sıcaklığının 51.3 °C değerinde %10.7 olmuştur. Sıcaklık artışının panel verimini düşürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Energy is an indispensable part of today's society. Countries are faced to increasing energy requirements with depleted energy sources. Besides, environmental problems resulted use of fossil-based energy sources, has led to the search for new energy sources. Solar energy is important placed in renewable energies with its endless light and heat sources. Today, solar cells utilizing solar energy to electrical energy are produced and the efficiency of the system developed in this direction is being investigated. In this study, the effect of the temperature to the photovoltaic panel efficiency is investigated experimentally. In the experiments solar radiation (I), ambient temperature of the panel (Ta), back surface temperature of the panel (Tp), voltage and current are measured and recorded. Photovoltaic panel efficiencies are calculated with using obtained experimental data. According to the computations the panel efficiency was %12 for the 14.9 °C of Tp while it was found as %10.7 for the 51.3 °C of Tp. It was observed that increasing of temperature decreases efficiency.