Endüstriyel tav fırınlarında gaz analizörü kullanımının enerji verimliliğine etkisi
Energy productivity effect of gaz analyzsi̇s system in reheating furnaces
  1. Tez No: 355483
  2. Yazar: AHMET GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Enerji kaynaklarının azalması, enerji ihtiyacının ve enerji maliyetlerinin artması, sanayideki rekabetçi koşullar ve çevresel duyarlılık enerji kaynaklarını verimli kullanmayı gerektirmektedir. Bu çalışmada sanayide enerjinin verimli kullanılması kapsamında bir sanayi kuruluşunun haddehane tav fırınında gaz analizör kullanımına bağlı olarak enerji verimliliği çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmada tav fırınında ölçümler yapılmış, yapılan ölçüm sonuçları değerlendirilmiş, ölçüm sonuçları ve kuruluş verileri ile birlikte kütle ve enerji dengesine yönelik hesaplamalar kullanılarak gaz analizör kullanımının enerji tasarruf imkanları, boyutları ve geri ödeme süreleri ile birlikte belirlenmiştir. Bu tasarruf imkanlarının hangi sistem ve/veya işletme tedbiriyle sağlanabileceği konusunda önerilerde bulunulmuştur. Tav fırınının verim artışı düşük maliyetli gaz analizörü kullanımı ile gerçekleştirilmiştir. Haddehane tav fırınında fırına gelen yanma gazını MRU marka swg 200 model gaz analizör cihazıyla analiz edilerek en uygun ideal hava oranı otomatik olarak tespit edilip fırında en verimli yanma sağlanmıştır. Mevcut durumda, haddehane tav fırınının verimi % 61.83 olarak hesaplanmıştır. Yapılabilecek enerji tasarrufu ile haddehane tav fırınının veriminin % 69,35 çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Decrease in energy resources, increase in energy requirement and energy costs, competitive conditions in industry and environmental sensitivity have required energy resources to be used efficiently. In this study, within the scope of efficient use of energy in industry, a study on energy efficiency has been done gas analysis system in reheating furnace of rolling mill in an integrated industrial company. Within the study; measurements have been done in reheating furnace, the measurements have been evaluated for reheating furnace, calculations oriented to energy balance have been done by using measurement results and company data and energy saving opportunities have been specified with its amounts and payback periods. Suggestions on how these opportunities will be applied have been made. As a result of the study, operation of the furnaces with assembled gas analysis system has been stated as the energy saving opportunity with small investment. It is aimed that to analysis the combustion gas of reheating furnace with MRU swg 200 gas analysis apparatus, to determine the most appropriate air-gas ratio and Automaticly to realize the most productive combustion in the furnace. Efficiency of reheating furnace of rolling mill has been calculated as % 61.83 for the current situation. It is determined that efficiency of reheating furnace of rolling mill will be % 69,35 with the energy saving applications.