Kimyasal olarak sentezlenen bazı benzofuran sübstitüe α-β doymamış keton türevlerinin biyolojik etkilerinin araştırılması
Investigation of the biological effects of some chemically synthesized benzofuran substituted α-β unsaturated ketone derivatives
- Tez No: 355494
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN EVREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, yeni sentezlenmiş ve daha önce herhangi bir biyolojik aktivite testine tabi tutulmamış, bazı benzofuran sübstitüe α-β doymamış keton türevi bileşiklerinin, Saccharomyces cerevisiae bulunan anaerobik kültür ortamında ve in vitro da antioksidan etkileri araştırıldı. Çalışmada lipit peroksidasyon (LPO), yağ asidi düzeyi, lipofilik vitamin değerleri, protein ve glutatyon miktarları ve MDA düzeyleri ölçüldü. Bu amaçla kontrol, fenton reaktifi (FR) ve organik maddeleri içeren gruplar kullanıldı. Bulgularımıza göre organik maddelerin DPPH serbest radikal temizleme etkisi karşılaştırıldığında; D5 ve D6 kodlu maddelerin diğer maddelere göre oldukça belirgin oranda radikal temizleme etkisinin olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant effects of the newly synthesised benzofuran substituted α - β unsaturated ketone derivative compounds which was not subjected to any biological activity test before, was investigated in vitro on Saccharomyces cerevisiae under anaerobic conditions. In the study lipid peroxidation (LPO), fatty acid levels, the lipophilic vitamin values, protein and glutathione concentrations and MDA levels were measured. For this purpose, Fenton 's reagent ( FR) and the organic substance containing groups were used as the control. According to our findings when DPPH free radical scavenging effect of the organic matters were compared; D5 and D6 coded substances have significantly higher radical cleaning ability than others. When the activities were compared in terms of increasing concentrations of these groups; D5, D6 and D8 coded substances have significantly higher DPPH radical cleaning ability (p< 0.001).