Heterohalkalı hidrazon grupları içeren yeni ligandların sentezi
Synthesis of new ligands containing heterocyclic hydrazone groups
  1. Tez No: 355522
  2. Yazar: DİDEM KAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH GİZİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sentezi gerçekleştirilen o-hidroksibenzoil ve p-hidroksibenzoil hidrazin ligandlarının 1,3-dimetil-5-asetil barbitürik asit ile gerçekleştirdiği reaksiyon sonucu iki yeni ligand H2L1 (%85 verim) ve H2L2 (%88 verim) elde edilmiştir. Bu yeni iki ligandın, 1:1 molar oranda (M:L) CuCl2.5H2O ile sitokiyometrik reaksiyonları sonucu [Cu(L1)(DMSO)] ve [Cu(L2)(DMSO)] sentezlenmiştir. Sentezi gerçekleştirilen bileşikler 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR ve X-Ray spektroskopik yöntem teknikleriyle karakterize edilmiştir. X-Ray analizinin yapıldığı ve [Cu(L1)(DMSO)]' nun triklinik P-1 kristal yapısına sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca H2L1 ve H2L2' in metal ekstraksiyonu yapılmış ve geçiş metallerinden Pb (II), Zn (II) ve Cd (II)' e karşı kompleksleşebilme özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, o-hydroxybenzoyl hydrazine and p-hydroxybenzoyl hydrazine react with 1,3-dimethyl-5-acetyl-barbituric acid in ethanol to give two new ligands H2L1 (85% yield) and H2L2 (88% yield) respectively. The copper (II) complexes [Cu(L1)(DMSO)] and [Cu(L2)(DMSO)] were prepared by the stoichiometric reaction of the CuCl2.5H2O with the H2L1 and H2L2 in a molar ratio (M:L) of 1:1. All compounds have been fully characterized using conventional spectroscopic techniques by 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR. X -ray structure analysis was carried out on the adducts [Cu(L1)(DMSO)] which crystallizes in the triclinic P-1 space group.This operation, in addition to neutral conditions synthesized hydrazone derivatives, solid-liquid extraction and to it transition metals Pb (II), Zn (II) and Cd (II) complexed their ability susceptibility was studied.