Design and synthesis of benzene-fused heterocycles: Aminopyridazinones, chromenopyridinones and benzopyrazoloxazepines
Benzen halkasına kondense olmuş heterohalkalı bileşiklerin sentezleri için yeni yöntemlerin geliştirilmesi: Aminoftalazinonlar, kromenopiridinonlar ve benzopirazolokzazepinler
- Tez No: 418346
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Heterohalkalı bileşiklerin sentezlerine olan ilgi, bu bileşiklerin biyolojik olarak aktif maddeler olmalarından dolayı günden güne artmaktadır. Bu çalışmada, benzen halkasına kondenze olmuş çeşitli heterohalkalı bileşiklerin sentezleri gerçekleştirildi. Çalışmanın ilk kısmında, metil 2-(2-metoksi-2-oksoetil) benzoat' tan başlayarak çeşitli aminoftalazinon bileşikleri sentezlendi. Anahtar bileşik olan ketoester, başlangıç maddesindeki metilen grubunun yükseltgenmesiyle elde edildi. İlgili ketoesterin farklı hidrazin türevleriyle tepkimesiyle oluşan hidrazonların tiyonil klorür varlığında molekül içi halkalaşma tepkimesiyle piridazinon iskeleti oluşturuldu. Elde edilen iskeletteki ester gruplarının hidroliziyle oluşan asit fonksiyonel grupları açil azitlerine dönüştürüldü. Bu açil azitlerin Curtius düzenlenmesi sonucu oluşan izosiyanatların metanol ile tepkimesi ilgili üretan türevlerini verirken, asidik ortamda su ile tepkimesi ise ilgili aminoftalazinon türevlerini oluşturdu. Çalışmanın ikinci kısmında, kromenopiridinon türevlerinin sentezleri için yeni bir yöntem geliştirildi. Bu sentetik yol, ilk olarak aromatik hidroksialdehitlerin O-propargillenmesi ve bu bileşiklerin propargil amin ile reaksiyonunu içermektedir. Alkin ve azadien arasındaki moleküliçi siklokatılma reaksiyonu sonucunda ilgili hetero halkalı iskelet elde edildi. Ayrıca, benzopirazolokzazepin ve benzopirazolokzazosin iskeletleri de altın tuzları katalizörlüğünde moleküliçi alkin halkalaşmasıyla elde edildi.
Özet (Çeviri)
The interest in the synthesis of heterocyclic compounds has increased day by day due to their biological activities. This study focuses on the synthesis of different benzene-fused heterocycles. In the first part, we synthesized novel class of compounds, 4-aminophthalazin-1(2H)-ones starting from methyl 2-(2-methoxy-2-oxoethyl)-benzoate. Methylene group in this starting material was oxidized to the corresponding ketoester. Reaction of ketoesters with hydrazine derivatives provided the hydrazone derivatives. An intramolecular cyclization in the presence of thionyl chloride formed fused pyridazinone skeleton. Hydrolysis of the remaining ester groups and transformation of the acid functionalities to the acyl azides followed by Curtius rearrangement gave the isocyanates. Reaction of the isocyanates with methanol and water produced urethane and aminopyridazinone derivatives, respectively. In the second part of this thesis, a concise and regioselective approach to the synthesis of chromenopyridine and chromenopyridinone derivatives was developed. The synthetic strategy relies on the O-propargylation of aromatic hydroxyaldehydes followed by the reaction with propargylamine. The intramolecular cycloaddition reaction between the alkyne and azadiene, which was formed as an intermediate, furnished the desired skeleton. Benzopyrazoloxazepine and benzopyrazoloxazocine skeletons were also formed via alkyne cyclization in the presence of gold catalyst.