Zn1-(y+x)MnyGdxO (y = 0.01; x = 0.02, 0.03, 0.04) bileşiklerinin yapısal ve manyetik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the structural and magnetic properti̇es of Zn1-(y+x)MnyGdxO (y = 0.01; x = 0.02, 0.03, 0.04) compounds
  1. Tez No: 355537
  2. Yazar: KENAN BULCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOPAKSU, DOÇ. DR. AHMET EKİCİBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezde, Gd ve Mn katkılı (Zn1-(y+x)MnyGdxO, y = 0.01, x = 0.02, 0.03, 0.04) seyreltilmiş yarıiletken bileşikler sol-jel yöntemiyle sentezlendi. Bu çalışmanın asıl amacı (Zn1-(y+x)MnyGdxO) bileşiklerinin yapısal ve manyetik özelliklerini araştırmaktır. (Zn1-(y+x)MnyGdxO) bileşiklerinin yapısal ve manyetik özellikleri X-Işını Kırınımı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılımlı X-Işını Spektrometresi ve Fiziksel Özellik Ölçüm Sistemi (PPMS) kullanılarak araştırıldı. Örneklerin XRD ve EDX analizlerinden, katkılamanın neredeyse ZnO'in hegzagonal-wurtzite yapısında bir değişikliğe neden olmadığı sonucu çıkarıldı. SEM sonuçları Gd ve Mn iyonlarının ZnO yapısı içerisinde herhangi bir problem olmadan yerleştiğini göstermektedir. Örneklerin tanecikleri birbirleriyle iyi bir şekilde bağlanmış ve sıkı paketlenmiştir. Zn0.97Mn0.01Gd0.02O için açık manyetik histeresis eğrisinin ferromanyetik olduğu gözlemlendi. 10 ve 300K sıcaklıkları arasında tüm örneklerin paramanyetik fazda olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, Gd and Mn-doped ZnO (Zn1-(y+x)MnyGdxO , y = 0.01, x = 0.02, 0.03, 0.04) diluted magnetic semiconductors compounds were synthesized by the sol-gel method. The main purpose of this study is to investigate the structural and magnetic properties of Zn1-(y+x)MnyGdxO compounds. The structural and magnetic properties of Zn1-(y+x)MnyGdxO compounds have been investigated by using the X-Ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive X-Ray Spectroskopy (EDX) and Physical Properties Measurement System (PPMS). From the XRD analysis of the samples, it has been concluded that doping causes almost no change in the hegzagonal-wurtzite structure of ZnO. The SEM results clearly demonstrate that Gd and Mn ions integrate into the ZnO structure without any problem. The grains of the samples are very well connected to each other and tightly packed. Clear magnetic hysteresis loops indicates ferromagnetic are observed for Zn0.97Mn0.01Gd0.02O. Paramagnetism has been observed for all the samples at temparatures between 10 and 300K.