Titanitlerde doğal ve yapay fizyon izlerinin tavlanma kinetikleri
Annealing kinetics of fossil and induced fission tracks in titanites
- Tez No: 355538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yüklü, hızlı bir parçacık katı bir yalıtkan içerisinden geçtiğinde yolu boyunca dar bir hasar bölgesi oluşturur. Bu hasar parçacık durduktan sonra da kalıcı olur. İşte buna yüklü parçacığın izi ya da nükleer iz denir. Yapılan çalışmada, radyasyona maruz kalmış ve bozulmamış doğal titanitlerdeki fosil ve yapay fizyon izlerinin tavlanma kinetikleri araştırılmıştır. Bunun için tavlanma deneylerinde kullanılacak numuneler, Avusturalya'nın Mt. Painter bölgesinden alınmıştır. Numuneler; mineral ayrıştırma, nötron bombardımanı, tavlama, kalıplama, zımparalama, parlatma, kesme, asitleme, sayma ve analiz etme aşamalarına tabi tutulmuşlardır. Bu aşamaların sonrasında elde edilen verilere göre mineralin maruz kaldığı sıcaklıklar arttıkça iz silinmeleri de artmaktadır. Böylelikle; sonuçların daha önceki çalışmaları desteklemesi ve titanit mineralinde fizyon izlerinin tavlanma kinetiği ile ilgili ortalama bir fikrin ortaya çıkması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When a heavy ionized particle travels at a high velocity through a solid, it creates a narrow damaged-district along its way. This damage is permanent after the particle stopped. This damaged-zone is called“track of ionized particle”or“nuclear particle”. In this study, annealing kinetics of fossil and induced fission tracks in radiation-damaged and pristine natural titanites have been investigated. The samples have been taken from Mt. Painter of Australia. The first process is mineral separation, then following steps are neutron irradiation, annealing, mounting, grinding, polishing, cutting, etching, counting and analysing. At the end of experiments, the data shows that track fading increases at elevated temperatures. The goal of the study is to support previous works and to suggest a common idea about thermal annealing kinetics of fission tracks in titanite.