Püskürtme tekniği ile elde edilen Zn1-xCdxS filmlerinin bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of some physical properties of Zn1-xCdxS films produced by spray pyrolysis method
- Tez No: 96971
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Spray Pyrolysis (SP) metodu ile 250±5 °C'de elde edilen Znı.xCdxS filmlerinin bazı fiziksel özellikleri incelenmiştir. Filmlerin kalınlıkları 9,10-14,0 ^m arasında bulunmuştur. Sıcak uç tekniği ile filmlerin iletkenlik türlerinin n-tipi olduğu belirlenmiştir. Filmlerin akım-voltaj karakteristiklerinden yararlanılarak ohmik iletim bölgeleri belirlenmiş ve bu bölgelerde yapılan incelemeler sonucunda filmlerin özdirenç değerlerinin 4,55x1 05-l, 63x1 08 Q cm arasında olduğu bulunmuştur. Optik metot kullanılarak filmlerin yasak enerji aralıklarının 2,49-3,51 eV arasında değiştiği hesaplanmıştır. Yapıya Cd elementinin girmesi ile yasak enerji aralığında azalma olduğu gözlenmiştir. x-ışını kırınım desenlerinden elde edilen filmlerin kristal sistemlerinin hexagonal olduğu ve tüm filmlerin polikristal yapıda oluştuğu belirlenmiştir. Filmlerin SEM migrograflannın incelenmesi sonucunda genelde homojen bir dağılım olmadığı görülmüştür. EDS mikroanaliz sonuçlarından ise filmlerde hemen hemen beklenen oranlarda elementlerin yer aldığı görülmüştür. Ancak filmlerin homojen olmaması nedeniyle bazı filmlerde Zn, Cd ve S elementlerinin yüzdelerinde beklenilen uyumun olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, Zni.xCdxS (0 < x < 1) films have been produced at 250+5 °C substrate temperature with different cadmium (Cd) concentrations by Spray Pyrolysis (SP) method and some of the pyhsical properties of these films have been investigated. The thicknesses of deposited films have been determined to have value between 9,10 and 14,0 um. The type of the electrical conductivity of all films have been determined to be n-type using hot-probe method. The ohmic conduction zones have been determined using the current-voltage characteristics of deposited films and after the investigations which have been made on this zones, the resistivity values of the films have been found between 4,55xl05 and 1,63x10s Q cm. The forbidden energy gaps of all films have been determined to be between 2,49 and 3,51 eV using optical method. It has been observed that on increasing the cadmium (Cd) the forbidden energy gap decreases. X-ray diffraction analysis showed that Zni.xCdxS films are all polycrystaline. SEM micrographs showed that the surfaces of deposited films aren't uniform. From EDS microanalysis results, it was seen that, the elements in structure are almost the some amount with the film composition.