Sondaj verilerine göre Koyunağılı kömür havzası e sektörünün açık ocak planlaması
Koyunağili coal basin e sector open pit planning according to data from dri̇lling
- Tez No: 355542
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAVUZ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma; ülkemizin kömür üretim bölgelerinden birisi olan Koyunağılı (Mihalıççık-Eskişehir) havzasında, özel sektör tarafından kurulmakta olan 2x145 MW kapasiteli Yunus Emre Termik Santrali'nin ihtiyaç duyduğu kömürün üretimi için E Sektörü açık ocak işletme şartlarını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. E Sektöründe yapılan 24 adet sondaj verilerine göre kömür tabakalarına giriş derinliği 40 metre, çıkış derinliği ise 43 metre olarak belirlenmiştir. E Sektöründe ortalama kömür tabakalarının kalınlığı 1,80 metre olarak tespit edilmiştir. Sondajlardan elde edilen numunelerin analiz sonuçlarına göre, orijinal kömürde ortalama ısı değeri 2 170 kcal/kg olarak belirlenmiştir. E Sektörü bölgesinde yapılan sondaj ve diğer ön etütler sonucunda elde edilen bilgiler değerlendirilip, yeni bir açık ocak planlaması yapılmıştır. Maden yatağının işletilmesi aşamasına geçilmeden önce; coğrafya, hukuki durum, jeoloji, rezerv, madencilik şartları, kazı-yükleme makine ekipmanı, maliyet gibi etkenler incelenmiştir. Sondajlar yardımıyla elde edilen verilerden rezerv hesapları yapılmıştır. Bu amaç için yapılan jeolojik etütler ve sondaj çalışmaları sonucu dikkate alınarak, E Sektörü açık ocak işletme projesi hazırlanmıştır. Sonuç olarak; yeni sahaların üretime geçmesiyle bölgede kurulmakta olan Yunus Emre Termik Santrali'ne kömür verilecek, ülke ekonomisine katkıda bulunulacaktır. Ayrıca sahaların işletmeye alınmasıyla bölgede istihdam yaratılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to determine the terms of open pit mine at Koyunağılı (Mihalıççık-Eskişehir) coal basin E sector for meet the coal need of YunusEmre Thermal Power Plant, which is being established by private sector, with a capacity of 2x145 MW. According to 24 pcsdrilling, made in E sector, the coal layer input depth is designated 40 meter sand output depth 43 meters. The average thickness of the coal layer in the sector was determined to be 1.80 meters. According to results of the analysis of samples obtained from the drillings, the average calorific value of coal was determined 2170 kcal / kg. Result of information obtained from the drilling and other pre-studies was assessed and a new open pit planning has been performed. Before start to operate mine, some factors such as geography, legal status, geology, reserve, mining conditions, excavation-loading machines and cost were studied. Reserve calculation was conducted with the aid of the data obtained from drilling results. E sector open-pit mine project was prepared, taking into consideration results of geological surveys and drilling. As a result, necessary coal for Yunus Emre Thermal Power Plant will be provided with the start of production of these coal mines and will contribute to the country's economy. By this way, project will provide employment opportunities to the areas in the region.