Adana metrosu aç-kapa tünel inşaatı jeoteknik uygulamaları
Adana metro project cut-cover tunnel geotechnical applications
- Tez No: 119953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAY ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ ADANA METROSU AÇ-KAPA TÜNEL İNŞAATI JEOTEKNİK UYGULAMALARI Cafer Mehmet CENGİZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANA BİLİM DALI Danışman : Yrd.Doç. Dr. Altay ACAR Yd: 2002, Sayfe: 73 Jüri : Yrd.Doç. Dr. Altay ACAR Doç.Dr. İlyas YILMAZER Yrd.Doç. Dr. Tolga ÇAN Toplam 13.500 km uzunluğa sahip Adana Raylı Taşıma Sistemi Projesi, Kuzey Adana'yı Güney Adana'ya bağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Proje, Depo Sahası, İstasyon, Aç-Kapa Tünel, Viyadük, Hemzemin, U-Kesit ve İstinatlı Yarma yapı türlerinden oluşmaktadır. Bu çalışma; 1130 m uzunluğundaki Vilayet - İstiklal İstasyonları arası Aç-Kapa Tünel inşaatı yapım aşamalarım ve Jeoteknik uygulamalarım içermektedir. Jeoteknik çalışmalar, proje öncesi ve yapım aşaması jeoteknik çalışmalar olarak iki aşamada ele alınmıştır. Sondaj verilerine göre genel olarak tünel güzergahı, yapay dolgu, kumlu siltli orta plastisiteli kil, killi kumlu çakıl, orta boylanmak kumlu killi çakıl ve kahverengimsi gri renkli sıkı bloklu sert dayanmalı kumlu çakıldan oluşmaktadır. İnklinometre, piezometre, konverjans ve radyal basınç hücresi ölçümleri yapılarak tünel güzergahı çevresinde yer alan betonarme yapılardaki olası deformasyonlar zamanında belirlenerek gerekli önlemlerin alınması sağlanmıştır. Anahtar Kelimeler ; Deformasyon, iksa, inklinometre, sondaj, Aç-Kapa Tünel.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS ADANA METRO PROJECT CUT-COVER TUNNEL CONSTRUCTION GEOTECHNICAL APPLICATIONS Cafer Mehmet CENGİZ DEPARTMENT OF GEOLOGICAL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assis.Prof. Dr. Altay ACAR Year : 2002, Pages: 73 Jury : Assis. Prof. Dr. Altay ACAR Assoc. Prof. Dr. îlyas YILMAZER Assis. Prof. Dr. Tolga ÇAN The Adana Rail Transient System Project was designed from North Adana to South Adana with the total length of 13.500 kilometres. The Project is composed of depot area, stations, cut-and-cover tunnels, viaducts, U-sections and retained cut constructions. The study describes the cut-and-cover tunnel construction and geotechnical applications between the Vilayet and istiklal Stations with the total length of 1130 m. The geotechnical applications were considered at two stages; pre- project work and construction work. The ground conditions of the tunnel alignment, based on borehole records, are generally made up of artificial embankment, sandy silty clay of medium plasticity, clayey sandy gravel, medium sorted sandy clayey gravel and brownish grey dense blocky sandy gravels. The probable deformations of the reinforced concrete structures next to the tunnel alignment were monitored by means of using the inclinometer, piezometre, conversion bolt and radial pressure cell measurements and remedial works were applied. Key Words : Deformation, support, inclinometre, borehole, cut and cover tunnel. II