Tsunamis generated by submarine landslides in the Marmara sea
Marmara denizi'nde denizaltı heyelanları tarafından yaratılan tsunamiler
  1. Tez No: 355541
  2. Yazar: DERYA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN MERAL ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışmada Marmara Denizi'nde denizaltı heyelanları tarafından yaratılan tsunamiler araştırıldı. Marmara-150 m batimetri verileri kullanıldı ve Marmara da heyelan alanı olarak Ganos, Küçükçekmece, Yenikapı ve CN1 noktaları seçildi. Bu noktaların seçiminde MTA heyelan haritası ve önceden yapılan çalışmalardan yararlanıldı. Heyelan etkisi ile oluşan tsunami benzetimleri TWO-LAYER modeli ve NAMI-DANCE kodu ile yapıldı. Ganos ve CN1 noktaları için sediman kalınlıkları 10 m ve 50 m alındı. Küçükçekmece için 5 m,10 m ve 50 m sediman kalınlığı seçildi. Yenikapı için ise sediman kalınlıkları 5 m, 10 m, 30 m, 60 m ve 120 m alındı. Heyelan için TWO-LAYER kodunu kullanarak bu noktalardaki heyelan hızları elde edildi. Buradan çıkan sonuçlar NAMI-DANCE programında kullanarak heyelan etkisi ile oluşan dalgaların ilerlemesi ve kıyıdaki yükselmeleri hesaplanarak tsunami heyelan benzetimi yapıldı. Seçilen heyelan noktaları için hız-zaman ve hız-kalınlık değerlendirmeleri yapıldı. Yapılan çalışmalar hızın kayma merkezinden dışarıya doğru azaldığını gösterdi. Kalınlık artarken hızın da arttığı gözlemlendi. Yenikapı da kalınlık ve hız arasında doğrusal bir ilişki olduğu gözlendi. Tsunami dalgalarının etkisi kayma hızına, sediman kalınlığına bağlı olarak değişebildiği anlaşıldı. Çalışma sonucunda Marmara Denizi'nde denizaltı heyelanları tarafından yaratılan tsunamilerin Marmara kıyıları için tehlike oluşturabileceği görüldü
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated tsunamis generated by submarine landslides in the Marmara Sea. The area of Ganos, Küçükçekmece, Yenikapı and central portion in Central Basin (CNI) have been selected as a pilot landslide case area in the Marmara Sea and bathymetry data with 150 m resolution has been used. We have benefited from the General Directorate of Mineral Research and Exploration (MTA) landslide map and previous studies to determine possible landslide locations in Marmara Sea. We modelled the generation of the landslide generated tsunamis using TWO-LAYER model and the propagation and coastal amplification of the landslide generated waves are investigated using the tsunami simulation and visualization code NAMI-DANCE. Sediment thicknesses are set as 10 m-50 m for Ganos and CN1, whereas for Küçükçekmece, they are set as 5 m, 10 m and 50 m. In Yenikapı case, thicknesses are 5 m, 10 m, 30 m, 60 m and 120 m. We have assigned the velocity of the slide for the selected landslide points according to the sediment thickness to understand its effect. Our investigations indicated that velocity is reduced from the slide center to the boundary of the sliding (rupture) surface and the velocity increases while the thickness is increased. In addition, it is observed that there is a linear relation between the thickness and the velocity in Yenikapı case. The effects of the tsunami waves may change depending on the velocity of the slide, the thickness of the sediment. Tsunami generated by submarine landslides should be considered as hazardous for the Marmara Sea coasts.