Karbon tetraklorür'ün karaciğerde meydana getirdiği toksikasyona karşı liquidambar orientalis'ten elde edilen ekstrelerin koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of protective effects of liquidambar orientalis extracts on liver toxicity induced by carbon tetrachloride
  1. Tez No: 355552
  2. Yazar: MESUT AYDINGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT BULUT, PROF. DR. MUHSİN KONUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmamızda Liquidambar orientalis'ten elde edilen ekstrelerin (Sığla Yağı) ratlarda CCl4'e maruz bırakılmış karaciğeri koruyucu etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Deneysel çalışmamız 5 gruptan oluşmuştur. Deney sırasında olası kayıplar da göz önüne alındığında her grup için 10 adet olmak üzere toplam 50 adet rat kullanılmıştır. Çalışma Sprague-Dawley cinsi 3–4 aylık erkek sıçanlarda yapılmıştır. 1.grup, standart yemle beslenmiştir, 2.gruba, zeytinyağında çözdürülmüş 0,8 ml/kg CCl4, 3.gruba, 0,8 ml/kg CCl4 ve 50 mg/kg Liquidambar orientalis ekstresi, 4.gruba, 0,8 ml/kg CCl4 ve 100 mg/kg Liquidambar orientalis ekstresi, 5.gruba, 0,8 ml/kg CCl4 ve 200 mg/kg Liquidambar orientalis ekstresi verilmiştir. CCl4 intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Liquidambar orientalis ekstreleri gavaj yöntemiyle intragastrik olarak verilmiştir. Çalışmanın 30. gününde hayvanlardan etik kurallara uygun olarak kalp kanı, karaciğer, beyin ve böbrek doku örnekleri alınarak ALT, AST, total protein, hemoglobin düzeyleri, oksidan (MDA, NO), antioksidan (GSH, GPx, CAT) düzeyleri spektroskopik yöntemlerle ölçülmüştür. Histopatolojik incelemeler ışık mikroskobunda incelenmiş ve fotoğraflanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, kanda AST ve ALT, MDA düzeylerinin CCl4 uygulanan tüm gruplarda belirgin derecede artması hasarın oluştuğunu göstermiştir. Tedavi gruplarında AST, ALT ve MDA seviyelerinin düştüğü gözlenmiştir. Özellikle CCl4+200 mg/kg Liquidambar orientalis uygulanan grupta önemli oranda düşüş gözlenmiştir. GSH, GPx ve CAT seviyeleri, tüm kan ve dokuların CCl4 uygulanan gruplarında anlamlı bir şekilde düşmüştür. Tedavi gruplarında GSH ve GPx seviyesi yükselmişken, karaciğerde GPx'de düşme gözlenmiştir. Beyin ve böbrekteki CCl4+200 mg/kg Liquidambar orientalis'teki CAT düzeylerinin kontrol grubuna yakın olduğu görülmüştür. CCl4 gruplarındaki NO seviyeleri, kontrol gruplarına göre kan ve tüm dokularda yükselmiştir. Özellikle böbrekteki NO seviyesi çok yüksek bulunmuştur. Tedavi gruplarının tümünde NO seviyesinin CCl4 gruplarına göre anlamlı bir şekilde azaldığı görülmüştür. Bu bulgular CCl4 toksikasyonu sonucunda karaciğer ve diğer dokularda oluşan hasarın azaltılmasında sığla yağının (özellikle 200 mg/kg dozu) yararlı etkilerinin olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate if the extracts from Liquidambar orientalis (Sıgla Oil) have any protective effects on the liver after CCl4 exposure in rats. Our experimental study was based on of five groups of rats. Considering the loses during the experiments, each group was planned to use 10 rats (50 in total). The experiment was carried out by using Sprague-Dawley type, 3 or 4 months old rats. The first group were fed by standard rat food. The second group were given 0,8 ml/kg CCl4 intraperitoneally that dissolved in olive oil and the third group were given 8ml/kg CCl4 and 50 mg/kg extract of Liquidambar orientalis, the fourth group were given 0.8 ml/kg extract of Liquidambar orientalis, and the fifth group were given 8ml/kg CCl4 and 200 mg/kg extract of Liquidambar orientalis. CCl4 was given intraperitonally. The Liquidambar orientalis extracts were given intragastrically by gavage technique. On the 30th day of the experiment in accordance with the ethical rules, by taking heart blood and liver, kidney and brain tissue samples their ALT and AST, total protein, hemoglobin, oxidant (MDA, NO), antioxidant matter (GSH, GPx, CAT) levels were measured by spectroscopically methods. Histopathological examinations were examined and photographed in light microscope. According to the results, in the blood AST, ALT and MDA levels were significantly increased in all groups applied to CCl4 showed that damage. AST, ALT and MDA levels in treatment groups were observed to be decreased. Especially, a significant decrease was observed in the group treated with CCl4+200 mg/kg Liquidambar orientalis. GSH, GPx and CAT levels were observed a significant decreasing in all groups applied with CCl4 of the blood and tissues. While the levels of GSH and GPx were elevated in treatment groups, there was a decreasing in liver GPx. The CAT levels of CCl4+200 mg/kg Liquidambar orientalis group in brain and kidney were found to be close to the control group. NO levels in CCl4 groups were increased in all the tissues and blood compared to control groups. Especially NO levels in the kidney were too high. NO levels in all treatment groups were significantly decreased according to the CCl4 groups. These datas were shown that it will be usefull effects of sıgla oil in reducing of damage formed with result of CCl4 toxication in liver and other tissues.