Karaciğer toksikasyonunda Silybum marianum ve Taraxacum officinale ekstratlarının bazı biyokimyasal parametreler ve histopatoloji üzerine etkisi
The effect of the Silybum marianum and Taraxacum officinale extracts in liver toxication on some biochemical parameters and histo-pathology
  1. Tez No: 385243
  2. Yazar: ALİ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEĞER, YRD. DOÇ. DR. SERKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Karakuş A, Karaciğer toksikasyonunda Silybum marianum ve Taraxacum officinale ekstratlarının bazı biyokimyasal parametreler ve histopatoloji üzerine etkisi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Van 2014. Bu çalışmada, karbon tetraklorür (CCl4) ile oluşturulan karaciğer toksikasyonu üzerine Silybum marianum ve Taraxacum officinale bitki ekstratlarının koruyucu etkileri araştırıldı. Çalışmada 66 adet dişi Wistar albino rat Kontrol, Silybum marianum, Taraxacum officinale, CCl4, Silybum marianum + CCl4, Taraxacum officinale + CCl4 grubu olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Silybum marianum ve Taraxacum officinale bitki ekstratları 100 mg/kg/gün gavaj yolu ile CCl4 ise 1.5 ml/kg (ip) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Karakuş A., The effect of the Silybum marianum and Taraxacum officinale extracts in liver toxication on some biochemical parameters and histo-pathology. Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Biochemistry Department, PhD Thesis, Van 2014. In this work, the protective effect of the extracts of the plants Silybum marianum and Taraxacum officinale on the liver damage induced by carbon tetrachloride (CCl4) was researched. 66 female Wistar albino rats were divided into six groups: Control, Silybum marianum, Taraxacum officinale, CCl4, Silybum marianum + CCl4, Taraxacum officinale + CCl4. The Silybum marianum and Taraxacum officinale plant extracts were administered as 100 mg/kg/day by gavage. The CCl4 was administered as 1.5 ml/kg (ip). At the end of the 20-day trial period, in the serums obtained from the animals, in the CCl4 group it was found that the MDA level increased in the liver tissue samples as well as in the ALT, AST and LDH enzyme activities.