Metin madenciliği ile e-ticaret sitelerinin belirlenmesi
Determination of e-commerce sites by text mining
  1. Tez No: 355566
  2. Yazar: TUĞBA KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada kullanıcı tarafından belirtilen internet sitelerinin içeriğini analiz ederek metin madenciliği yöntemleri ile bu sayfaların elektronik ticaret (eticaret) sitesi olup olmadığına karar veren bir uygulama geliştirilmiştir. Uygulama özel çalışmalarda kullanılmak üzere hazırlanmıştır ve kullanıcılara elektronik ticaret sitelerinin bulunmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Metin sınıflandırmada kullanılmak üzere farklı kaynaklardan veriler toplanmış ve kullanıma hazırlanmıştır. Biri statik diğeri ise dinamik olmak üzere iki çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalara bağlı olarak farklı eğitim kümeleri oluşturulmuş ve bunlar üzerinde K-En-Yakın-Komşu (k-NN) ve Naïve Bayes sınıflandırma algoritmaları kullanılarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ardından seçilen algoritma Java programlama dili ile masaüstü uygulaması olarak hazırlanan ara yüze aktarılarak kullanıma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an application which decide whether or not the pages specified by the user are electronic commerce (e-commerce) sites by analyzing the contents of web sites and by using text mining techniques is developed. The application is designed to be used in special studies and aims to facilitate users to find ecommerce sites. In this study, the data was collected from different sources to be used in text classification and prepared for useage. A static and a dynamic study were performed. Different training sets are prepared based on these studies and k-NN Nearest Neighbour and Naïve Bayes classification algorithms are used on these sets. And then obtained results are compared. Algorithm that gives better results is selected and a desktop application with the Java programming language is developed for usage.