Makine öğrenmesi algoritmaları kullanarak, metin madenciliği ve duygu analizi ile müşteri deneyiminin geliştirilmesi
Improving customer experience with text mining and sentiment analysis using machine learning algorithms
- Tez No: 579835
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Müşteriler aldıkları ürün ile ilgili yorum yapıp, memnuniyet derecesine göre ürün veya hizmeti değerlendirebilmekte, böylece diğer alıcıların da almayı düşünürken faydalanması için paylaşımda bulunabilmektedirler. Ancak tüm yorumların tek tek okunarak incelenmesi iş gücü ve zaman alacağından, duygu analizi yardımıyla girilen bir yorumun olumlu, olumsuz veya tarafsız olup olmadığı belirlenebilmektedir. Bu tez çalışmasında e-ticaret sitelerinin birinden akıllı cep telefonu markalarından en çok satılan üç marka ile ilgili yorumlar alınıp metin madenciliği ile duygu veya fikir barındırıp barındırmadığı ve olumlu-olumsuz olup olmadığı belirlenmiştir. Veri seti belirli bir oranda test veri seti olarak ayrılıp, makine öğrenmesi sınıflandırma algoritmalarıyla yapılacak yeni yorumun duygu analiz sonucu tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Customers can comment on the product which they buy and they can evaluate the product or service according to their satisfaction level so they can share it with the other buyers to benefit from it. However, analyzing all the comments one by one can take long time and needs much more effort. Therefore, it can be determined whether a comment entered through text mining and sentiment analysis is positive, negative or neutral. It is determined whether one of the e-commerce sites contains comments on the three best-selling brands of smart mobile phones and whether it contains sentiment or opinion with text mining and whether it is positive or negative. The data set was separated and prorated as a test data set and the result of the sentiment analysis of the new review to be made with the machine learning classification algorithms.